Biskupi Argentyny i Urugwaju z swoich listach na Wielkanoc zaapelowali o ochronę życia.
Episkopat Urugwaju zachęcił wiernych do większego zaangażowania i modlitwy w obronie ludzkiego życia. W przesłaniu na Wielkanoc biskupi odnieśli się do niedawnego skandalu, jaki wybuchł w tym kraju, gdy ujawniono fakt stosowania w tamtejszych szpitalach eutanazji. Ich pracownicy przyznali się do zabicia 16 pacjentów oddziałów intensywnej terapii.
Urugwajscy biskupi podkreślają, że wielkanocne świętowanie zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią powinno umocnić wiernych w szacunku dla ludzkiego życia. „Módlmy się za tych, którym odebrano życie, za ich cierpiące rodziny, a także za tych, którzy się do tego przyczynili – czytamy w przesłaniu. – Wraz z całym urugwajskim społeczeństwem oczekujemy, że zostaną podjęte środki, które przywróciłyby zaufanie do służby zdrowia”. Biskupi zwracają ponadto uwagę na próby legalizacji aborcji. Odnośny projekt ustawy już przeszedł przez senat i niebawem trafi do izby deputowanych. „Także w tym wypadku chodzi o bezbronne istoty ludzkie” – czytamy w przesłaniu. Biskupi wzywają zatem wierzących i niewierzących do pogłębiania w sobie świadomości wartości ludzkiego życia.
Argentyna potrzebuje kodeksu prawa cywilnego, który by szanował rodzinę i ludzkie życie od chwili poczęcia - zwrócił z kolei uwagę przewodniczący episkopatu tego kraju, abp José Maria Arencedo. Hierarcha nawiązał tym samym do przemian polityczno-instytucjonalnych, jakie przeżywa Argentyna, w tym do prac nad nowym prawem cywilnym.
Zdaniem abp. Arencedo nowe rozwiązania ustawodawcze powinny uwzględniać bogactwo tradycji prawnej, stanowiące o argentyńskiej tożsamości. Należy do nich w pierwszym rzędzie uznanie, że ludzkie życie zaczyna się w chwili poczęcia, niezależnie czy embrion rozwija się w łonie matki, czy pozostaje poza nim. Przewodniczący episkopatu Argentyny zaznaczył przy tym, że „nie wszystko, co technicznie wykonalne, jest etycznie dopuszczalne. Umieć postawić granice jest także aktem politycznej mądrości i prawnej przykładności” – stwierdził abp Arencedo.
Drugim przedmiotem troski Kościoła w Argentynie jest rodzina. Ustawodawstwo w tej dziedzinie również powinno docenić zasadę, że małżeństwo jest trwałym związkiem kobiety i mężczyzny, a sama rodzina stanowi podstawowe środowisko wychowania dzieci. „Rodzina jest dobrem głęboko zakorzenionym w narodzie argentyńskim i gwarancją przyszłości społeczeństwa” – napisał w przesłaniu na Wielkanoc przewodniczący episkopatu Argentyny.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.