Tematy związane z płodnością, małżeństwem i rodziną porusza książka „Płodność. Powrót do źródeł”, która powstała pod patronatem wydziału duszpasterstwa rodzin diecezji bielsko-żywieckiej. Autorzy publikacji Małgorzata i Marcin Zimoniowie podkreślają, że poprzez przeprowadzone w książce rozmowy chcieli m.in. sprawdzić, jak skuteczna jest naprotechnologia w pomocy małżeństwom borykającym się z problemem niepłodności.
Książka zawiera wywiady-rzeki z Moniką Małecką-Holerek – ginekolog-położnik z Bielska-Białej, wykładowcą diecezjalnego Instytutu Teologicznego, oraz Adamem Kuźnikiem ze Skoczowa – lekarzem medycyny rodzinnej korzystającym w swojej pracy z osiągnięć naprotechnologii. Omawiane są m.in. takie tematy jak zdrowie prokreacyjne, antykoncepcja, in vitro. Publikacja przybliża także skuteczną metodę leczenia niepłodności, jaką jest naprotechnologia. „Jest to szczególnie ważne zagadnienie wobec coraz większej liczby ośrodków proponujących zapłodnienie pozaustrojowe jako jedyną możliwość zrealizowania rodzicielstwa dla par niepłodnych”– zaznaczają autorzy.
Książka w osobnej części przedstawia prawdziwe historie par wyleczonych z niepłodności, zawiera także cały tekst korespondującej z poruszanymi zagadnieniami encykliki papieża Pawła VI „Humanae Vitae”.
Małgorzata i Marcin Zimoniowie – małżeństwo ekonomistów z dwuletnim stażem – związani są z duszpasterstwem rodzin diecezji bielsko-żywieckiej. Należą do wspólnoty Domowego Kościoła. Małgorzata jest doradcą rodzinnym, Marcin studentem wydziału teologii rodziny. Książka otrzymała imprimatur od biskupa pomocniczego Piotra Gregera, wikariusza Kurii generalnego Kurii bielsko-żywieckiej.
Głównym patronem książki jest katolicki dwumiesięcznik ewangelizacyjny „Miłujcie się”, który zainicjował m.in. Ruch Czystych Serc Małżeństw – zrzeszający małżeństwa pragnące żyć według zasad Ewangelii.
Naprotechnologia jest nową metodą diagnostyki i leczenia niepłodności w pełni współpracującą z naturalnym cyklem miesięcznym kobiety. Umożliwia ona zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący na co dzień w Omaha w Stanach Zjednoczonych. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę „Humanae vitae” stworzył model rozpoznawania płodności. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety, ale są ukierunkowane na małżeństwo.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.