Głód sztuki sakralnej

Sztuka może pomóc w dziele rechrystianizacji. Trzeba jednak na nowo jasno odróżnić sztukę sakralną od sztuki świeckiej – uważa ks. Marko Rupnik, konsultor Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Aby sztuka mogła służyć ewangelizacji, trzeba ją odideologizować i oprzeć na życiu duchowym. Chrześcijaństwo chce bowiem wyrazić w sztuce to piękno, które objawiło się w Chrystusie – uważa ks. Marko Rupnik SJ, jeden z głównych z głównych reprezentantów sztuki neobizantyjskiej. Jego mozaiki zdobią dziś wiele kościołów na całym świecie. Najsłynniejsze znajdują się w kaplicy Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Ostatnio Benedykt XVI mianował go konsultorem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Zdaniem słoweńskiego jezuity sztuka może pomóc w dziele rechrystianizacji. Trzeba jednak wybrnąć z zamieszania, jakie panuje w dzisiejszym Kościele i na nowo jasno odróżnić sztukę sakralną od sztuki świeckiej – uważa ks. Rupnik.

„Myślę, że trzeba dzisiaj powrócić – tak jak w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa – do rozróżnienia między sztuką jako taką, która ma budzić podziw, i sztuką, która staje się przedmiotem kultu, a zatem sztuką w przestrzeni liturgicznej” – mówi duchowny. W jego przekonaniu dobrą okazją do ewangelizacji za pośrednictwem sztuki jest narastający we współczesnym świecie głód sztuki duchowej. „Musimy się przygotować na przełom, który nastąpi moim zdaniem już niebawem, a który będzie przejawiał się w całkowitym odrzuceniu obrazu cyfrowego, telewizyjnego, filmowego – przewiduje ks. Rupnik. – Myślę, że świat jest już przesycony tym obrazem. Już go nie trawi. Musimy pomóc młodym, którzy są w takim stanie przesytu, ukierunkować ich na obraz duchowy, który przemawia, wskazuje, wprowadza w relację z Bogiem”.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Środa
wieczór
-4°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
1°C Czwartek
dzień
wiecej »