Ok. 25 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Gryfino zdecyduje w niedzielnym referendum lokalnym, czy chcą na swym terenie lokalizacji elektrowni jądrowej.
Referendum jest inicjatywą władz gminy. W kwietniu br. radni podjęli uchwałę o jego przeprowadzeniu.
Głosującym zostanie zadane pytanie: "Czy jesteś za lokalizacją elektrowni jądrowej wraz z wszelką inną infrastrukturą związaną z przemysłem jądrowym na terenie gminy Gryfino?"
Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. W gminie będzie 19 obwodowych komisji ds. referendum. Głosowanie zostanie przeprowadzone w godzinach od 7 do 21.
Według lokalnych władz, elektrownia mogłaby powstać w okolicach elektrowni węglowej Dolna Odra. Ze strategii ogłoszonej przez PGE (która miałaby budować siłownię - PAP) w lutym br. wynika, że spółka miałaby do końca 2030 r. wygasić wszystkie bloki węglowe w Dolnej Odrze, a na inwestycje w zakładzie nie przewiduje się funduszy.
Później spółka zapewniała, że plany inwestycyjne podlegają stałej analizie w zależności od warunków rynkowych.
Zdaniem radych przychylne dla idei elektrowni referendum mogłoby pomóc w negocjacjach w sprawie lokalizacji takiej inwestycji. Referendum miałoby by być również sygnałem dla PGE, że Gryfino otwarte jest na inwestycje, w tym w energetykę jądrową.
Gmina, w której działa Elektrownia Dolna Odra, była wstępnie brana pod uwagę jako miejsce lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce. Na ogłoszonej w marcu 2010 r. przez Ministerstwo Gospodarki liście 27 miejsc znalazły się: Pniewo i Pniewo-Krajnik, znajdujące się na terenie gminy Gryfino.
W listopadzie 2011 r. PGE dokonała własnego wyboru potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej. Spółka wskazała trzy miejsca: Gąski w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) oraz Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).
W lutym br. w gminie Mielno przeprowadzono referendum w sprawie lokalizacji elektrowni. Przy frekwencji wynoszącej 57 proc. aż 94 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciw takiej inwestycji.
Według planów rządu ostateczna decyzja co do lokalizacji elektrowni jądrowej ma zapaść do końca 2013 r.; budowa ma ruszyć w 2016 r. i zakończyć się w 2020 r. Planowane są dwie elektrownie o mocy 3 000 MW każda. W zaktualizowanej na początku lutego br. strategii PGE na lata 2012-2035 przewidziano, że uruchomienie pierwszego bloku energetycznego nastąpi po 2020 r. Przedstawiciele PGE mówili ostatnio o latach 2022-2023.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.