Trwają prace nad porozumieniem Stolicy Apostolskiej a Palestyńczykami. Obie strony są zgodne, by jak najprędzej doprowadzić do jego zawarcia.
Dali temu wyraz delegat apostolski w Jerozolimie i Palestynie abp Antonio Franco i palestyński prezydent Mahmoud Abbas, spotykając się 24 czerwca w Ramallah. W rozmowach w rezydencji prezydenta uczestniczyło też kilku palestyńskich polityków, w tym prezydencki doradca ds. relacji z chrześcijanami Ziyad El Bandak. Przypomniano historyczne związki Palestyny i Palestyńczyków z Watykanem i z Kościołem katolickim. Umowę zasadniczą z Organizacją Wyzwolenia Palestyny Stolica Apostolska podpisała już w 2000 r. Mówiąc o przygotowywanym obecnie porozumieniu wyjaśniono kwestie będące przedmiotem zainteresowania obu stron.
Jak wiadomo, Watykan negocjuje równocześnie porozumienie prawno-finansowe z Izraelem. Wzbudza to lęk Arabów, by nie wiązało się z uznaniem zajęcia przez państwo izraelskie terytoriów palestyńskich. Papiescy dyplomaci wielokrotnie już wyjaśniali, że te obawy są bezpodstawne. Abp Franco jest równocześnie nuncjuszem w Izraelu i delegatem apostolskim w Palestynie. Swą misję dyplomatyczną w Ziemi Świętej, pełnioną od ponad sześciu lat, niebawem już zakończy.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.