9 lipca 2012 roku Caritas Polska rozpocznie drugi etap realizacji programu PEAD, w ramach którego rozdysponuje 34 tys. 278 ton artykułów spożywczych (w tym 8 mln. 866 tys. litrów mleka) o łącznej wartości 114 mln. 512 tys. złotych brutto. Żywność trafi do ubogich w całej Polsce. Drugi etap PEAD-u poprzedziło szkolenie koordynatorów programu.
W 2012 roku Caritas otrzymała 17 rodzajów artykułów spożywczych w tym 4 z grupy artykułów mleczarskich, tj. mleko UHT, masło i sery (podpuszczkowy i topiony), których dystrybucja trwa od marca 2012 roku. Pozostała część to 13 artykułów z grupy artykułów zbożowych, cukrowych, mięsnych oraz olej. Należą do nich: cukier, dżem, groszek z marchewką, herbatniki, kasza gryczana, klopsiki wieprzowe w sosie pomidorowym, koncentrat pomidorowy, makaron świderki, mąka pszenna, mielonka wieprzowa, olej rzepakowy, płatki kukurydziane i ryż biały, które będą dystrybuowane od 9 lipca 2012 roku.
Artykuły spożywcze pochodzące z programu pomocy żywnościowej będą dystrybuowane za pośrednictwem 4500 placówek należących i współpracujących z Caritas. Każdy artykuł znajduje się w specjalnie oznakowanym opakowaniu z logo UE, Agencji Rynku Rolnego oraz Caritas jako dystrybutora. Na opakowaniach widnieje również informacja „Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży”.
Program „Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej” jest największym i najdroższym programem w Polsce. PEAD jest realizowany w Polsce od 2004 r., czyli od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Caritas Polska jest jedną z czterech organizacji, która w 2012 roku będzie realizowała program, w udziale 33% jego wartości.
Głównym celem programu jest udzielanie stałej pomocy żywnościowej osobom bezrobotnym, osobom o niskich dochodach, rodzinom ubogim, wielodzietnym i dysfunkcyjnym, rodzinom, w których znajdują się osoby chore i niepełnosprawne, które znajdują się pod opieką 42 Caritas diecezjalnych.
W dniach 4-6 lipca 2012 r. w siedzibie Caritas Polska odbyły się spotkania koordynatorów programu PEAD, rozpoczynające drugi etap realizacji programu w 2012 roku.
Gospodarzami spotkania byli: zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Marcin Brzeziński oraz Pani Elżbieta Sztabler – koordynator programu.
Spotkanie było poświęcone omówieniu zagadnień związanych z realizacją programu oraz sprawozdawczości wymaganej przez ARR. W trakcie spotykania przekazano dokumenty będące podstawą do realizacji drugiej części programu.
- Program „Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności UE” jest realizowany w Polsce przy współudziale Caritas jako jednej z czterech organizacji pozarządowych. To największy program w historii Caritas. Cieszymy się, że Caritas może pochwalić się dużym sukcesem i uznaniem zarówno władz nadrzędnych, jaką jest Agencji Rynku Rolnego, jak również władz państwowych i unijnych - powiedział ks. Marcin Brzeziński zastępca dyrektora Caritas Polska.
Caritas dziękuje wszystkim uczestnikom za aktywny udział i życzymy wielu sukcesów w pracy w kolejnej edycji programu.
W 2011 roku Caritas w Polsce udzieliła pomocy 1 mln. 454 tys. osobom indywidualnym, a z otrzymanej żywności przygotowała i wydala 29 mln 362 tys. posiłków dla ok. 200 tys. podopiecznych.
W lutym 2012 roku Eurostat podał, że aż 115 milionów osób w UE, czyli 23,4 proc. ludności, było w 2010 r. zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W Polsce jeszcze więcej: 27,8 proc., czyli ponad 10 mln.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.