Największy pasażerski statek śródlądowy w Polsce został zwodowany na rzece Netta w Augustowie (Podlaskie) i jest gotowy do rejsów. Jeszcze w wakacje ma wypłynąć w pierwszą podróż - poinformował PAP dyrektor Żeglugi Augustowskiej Sławomir Aleksandrowicz.
Statek nazywa się Swoboda - tak jak jedna ze śluz Kanału Augustowskiego i jeden ze stawów k. Augustowa. To czwarty statek we flocie Żeglugi Augustowskiej; będzie mógł zabrać na pokład 330 osób.
Jak poinformował PAP Aleksandrowicz, statek stoi już w porcie na rzece Netta. Przeszedł pomyślnie test i badania statyczności awaryjnej. Teraz potrzebne są uprawnienia do żeglugi. W przyszłym tygodniu zostaną uruchomione silniki statku.
Statek ma długość 40 metrów i blisko 6 metrów szerokości. Kosztował ok. 3 mln zł. Aleksandrowicz powiedział PAP, że to pierwsza od kilkudziesięciu lat taka inwestycja w Polsce w statek pasażerski śródlądowy. Jednostkę wybudowała stocznia Jabo z Gdańska.
Do tej pory po polskich wodach pływały jednostki z lat sześćdziesiątych. "Swoboda" jest inna niż dotychczasowe jednostki pływające. Pokłady są bardziej odkryte, by podróżujący mogli więcej widzieć.
Żegluga Augustowska dysponowała dotąd trzema statkami. "Serwy" i "Sajno", które mogą przewieźć po 200 osób, zaś "Perkoz" - 75 pasażerów. Statkiem "Serwy" w 1999 roku pływał podczas swojej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II. Z tej okazji powstał specjalny rejs z Augustowa do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej, gdzie przebywał wówczas papież.
ŻA przewozi rocznie ok. 100 tys. podróżnych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.