Skomplikowana sytuacja w Paragwaju po usunięciu pod koniec czerwca z urzędu prezydenta Fernando Lugo była przedmiotem spotkania delegacji Parlamentu Europejskiego z Radą Stałą episkopatu tego kraju.
Grupa europarlamentarzystów, pytała o sytuację w kraju i o stanowisko Kościoła wobec ostatnich wydarzeń. Jak powiedział bp Claudio Giménez, biskupi zaistniałymi faktami zostali całkowicie zaskoczeni. Nie przypuszczali, że może dojść do tego typu politycznego aktu. Podstawowym pragnieniem biskupów jest teraz zatem poszukiwanie jakiegoś porozumienia w tej bardzo skomplikowanej sytuacji. „Naszym najważniejszym celem jest w tym momencie zrobienie wszystkiego, co możliwe, by uspokoić sytuację w kraju” – podkreślił hierarcha.
Zaniepokojenie budzi również sytuacja socjalna społeczeństwa, którą także interesowali się europosłowie, zwłaszcza rozpoczęta reforma rolna. Usunięty prezydent próbował realizować swój program pomocy dla najuboższych, w tym reformę przewidującą nadanie ziemi bezrolnym chłopom. To spotkało się z zaciekłym sprzeciwem opozycji, która przegrała ostatnie wybory po 60 latach rządów. Przygotowany przez nią proces usunięcia prezydenta został przeprowadzony błyskawicznie i uznany przez obalonego szefa państwa za zamach stanu.
Według Marcina Warchoła w kampanii Trzaskowskiego złamano co najmniej 3 artykuły Kodeksu wyborczego.
36-minutowe przemówienie w języku angielskim zostało opublikowane na YouTube.
28 maja Namibia po raz pierwszy w historii obchodzić będzie Dzień Pamięci o Ludobójstwie.
Wydobyto szczątki co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci.
Głównej świątecznej liturgii zakończonej procesją przewodniczył biskup supraski Andrzej.
W opozycji może to „utrwalić represje przed wyborami w 2026 roku”.
Nigdy nie przeszło mi przez myśl, że zostanę wybrany - powiedział Leon XIV.