Zdaniem żydowskich ortodoksów w Izraelu Pismo Święte przedstawiane jest jedynie jako zabytek kulturowy.
Liczni izraelscy rabini napisali list do ministerstwa edukacji, protestując przeciwko formie, w jakiej w szkołach uczy się na temat Biblii. Ich zdaniem w programie nauczania przedstawia się ją głównie od strony kulturowej. Grupie przewodzi naczelny rabin Hebronu i Kiryat Arby, Dov Lior.
Zdaniem sygnatariuszy przy przekazywaniu dzieciom i młodzieży wiadomości o Piśmie Świętym musi być jasne, że nie opisuje ona jedynie wydarzenia historyczne. - Zawiera także nauki, które należy stosować w swoim życiu – piszą rabini. Ich zdaniem obecny program nauczania nie spełnia tych wymagań, w dodatku ukazuje uczniom także nieżydowskie (np. chrześcijańskie czy muzułmańskie) podejście do Biblii. – To zdrada i błędne ukazanie tradycji żydowskiej – grzmią autorzy listu.
Ministerstwo edukacji już odpowiedziało na list. Nie zgadza się z tym podejściem. Podkreśla, że przy tworzeniu programu nauczania brali udział także liczni rabini.
Żydowski system szkolny obejmuje nie tylko świeckie szkoły państwowe, ale także publiczne szkoły religijne i szkoły prywatne, prowadzone często przez ortodoksów. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci i młodzieży do 16 roku życia.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.