Reklama

Bp Jeż: Prawo do życia prawem podstawowym

„Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Jest prawem najbardziej podstawowym” - napisał bp Andrzej Jeż w liście pasterskim przed 50. rocznicą koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Okulicach.

Reklama

Biskup tarnowski zaprasza diecezjan do udziału w uroczystościach rocznicowych, które odbędą się 9 września. Mszy św. z tej okazji będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Bp Jeż podkreśla w liście, że miarą cywilizacji – miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury – jest jej stosunek do życia.

„Narodziny nie czynią z poczętej istoty człowieka, lecz poczęty i rozwijający się w łonie matki człowiek zmienia swe miejsce dotychczasowego zamieszkania, zmienia sposób oddychania i odżywienia, a także inaczej niż dotychczas kontaktuje się z otoczeniem. W niektórych kulturach wiek człowieka nie liczy się od daty urodzin, ale od jego poczęcia i dlatego do daty urodzenia dodaje się dziewięć miesięcy” - czytamy w dokumencie.

Biskup zachęca do modlitwy o poszanowanie i otwarcie społeczeństwa na dar każdego życia, w tym jeszcze nienarodzonych, oraz zaprasza do odwiedzenia sanktuarium Matki Bożej w Okulicach, gdzie - jak napisał - króluje „Matka dająca życie”.

„Nie ustawajmy w błaganiach, ażeby każda rodzina polska dawała życie; żeby była wierna świętemu prawu życia. Jeśli się naruszy prawo człowieka do życia w tym momencie, w którym poczyna się on jako człowiek pod sercem matki, godzi się pośrednio w cały ład moralny, który służy zabezpieczeniu nienaruszalnych dóbr człowieka. W kontekście naszej Ojczyzny i całej Europy, trzeba chociażby podkreślić negatywne skutki w wymiarze demografii, które przenoszą się na pozostałe płaszczyzny życia społecznego i gospodarczego” - pisze bp Jeż.

W liście biskup tarnowski zaprasza diecezjan do udziału w obchodach 50. rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Okulicach. W niedzielę 9 września Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

9 września 1962 r. podczas uroczystej liturgii Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, przy współudziale ówczesnego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza i licznie zgromadzonych wiernych z całej diecezji, potwierdził oficjalnie kult Matki Bożej z Okulic, koronując Jej wizerunek.

Cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem jest otaczany czcią wiernych od ponad 400 lat. W sanktuarium przez wieki gromadzili się liczni pielgrzymi, przybywający zarówno z okolicznych, jak i bardziej odległych miejscowości. Wielkim czcicielem Matki Bożej Okulickiej był kard. Karol Wojtyła. Wielokrotnie, jako metropolita krakowski, dyskretnie przyjeżdżał do Okulic, by polecać Maryi trudne do rozwiązania sprawy i problemy.

Kult Matki Bożej Okulickiej nieustannie się rozwija. Do sanktuarium przybywają coraz liczniej młode małżeństwa, aby prosić o dar potomstwa, a także modlić się o łaskę zdrowia dla swych dzieci. Przy „Matce życia” gromadzą się też ci, którym leży głęboko na sercu troska o ludzkie życie.

„Koronacja obrazu Matki Bożej Okulickiej – chociaż historycznie była jednorazowym aktem – nie powinna pozostać dla nas jednorazowym gestem. Jako duchowe dzieci Maryi powinniśmy gest Jej koronacji codziennie powtarzać, nie w dosłownym znaczeniu, ale poprzez decyzje i wybory bliskie postawie Maryi; koronować Ją swoim życiem, traktowanym jako dar i zadanie” - napisał biskup Jeż w liście pasterskim. Przesłanie to jest dziś odczytywane w kościołach diecezji tarnowskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Czwartek
rano
7°C Czwartek
dzień
7°C Czwartek
wieczór
8°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama