Bluźnierstwo

Asia Bibi jest symbolem tego, co od zawsze nas oburza i mobilizuje - uważa Michele Fitoussi.

Upalny dzień w pakistańskiej wiosce. 40-letnia kobieta w nieznośnym słońcu zbiera owoce na cudzym polu. Praca jest ponad jej siły, ale Asia musi wyżywić pięcioro dzieci. Żeby się ochłodzić, pije wodę z pobliskiej studni. Częstuje też swoje muzułmańskie koleżanki. Jednak Asia jest chrześcijanką i w opinii innych kobiet woda staje się "nieczysta". Rozpętuje się awantura, podczas której pada słowo: "Bluźnierstwo!" Powodem nie jest już woda. Asia - prowokowana przez robotnice pracujące z nią na polu - ośmiela się powiedzieć: "Jezus umarł za grzechy ludzi na krzyżu. A co zrobił dla ludzi Mahomet?" Od tej chwili jej los jest już przesądzony.

14 czerwca 2009 roku trafia do więzienia. Jako pierwsza kobieta w historii Pakistanu zostaje skazana na karę śmierci przez powieszenie za bluźnierstwo przeciw islamowi. Od tej pory czeka na wykonanie wyroku w małej celi pozbawionej okien i WC. W obronie Asii Bibi odważył się stanąć gubernator Pendżabu muzułmanin Salmaan Taseer, a także minister ds. mniejszości Shahbaz Bhatti, jedyny chrześcijanin w rządzie pakistańskim. Obaj zginęli później w zamachach zorganizowanych przez ekstremistów islamskich. Jednak sprawa zatacza coraz szersze kręgi. O ułaskawienie kobiety starają się ludzie z całego świata. Na informację o grożącej Pakistance egzekucji zareagowały liczne organizacje broniące praw człowieka, francuskie, brytyjskie i niemieckie media, a także papież Benedykt XVI.

W książce "Bluźnierstwo" Asia Bibi sama opowiada wstrząsającą historię swojego życia. Uświadamia nam, że wolność wyznania jest niepodważalną wartością. Pokazuje, ile zła mogą wyrządzić waśnie religijne i łamanie podstawowych praw człowieka.

***

Mieliśmy dla Państwa 3 egz. niniejszej publikacji. Nasze zadanie konkursowe było następujące: prosiliśmy o przesłanie nam biblijnego cytatu, w którym mowa o bluźnierstwie. Książki wylosowały następujące osoby:

Maja Szelejewska z Katowic, Paweł Mirocha ze Świątnik Górnych oraz Adam Mazgiel z Łodzi

Gratulujemy, książki prześlemy pocztą.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  24°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  wiecej »