Myśleli o likierze, dostali kartuzję

W dawnych eremach kartuzów, pośród obrazów Goi, Wspólnota Chemin Neuf rozkręca centrum formacji dla rodzin.

Myśleli o likierze, dostali kartuzję Położona w odległości ok. 10 km od Saragossy (Hiszpania) kartuzja Aula Dei (Cartuja de Aula Dei) znów zaczyna tętnić życiem i modlitwą. Ten narodowy monument Hiszpanii, zamieszkały ostatnimi czasy przez pięciu, podeszłych już wiekiem mnichów, został w lutym br.  przekazany katolickiej Wspólnocie Chemin Neuf. Od października w murach XVI wiecznego klasztoru rusza międzynarodowe centrum formacji dla rodzin.

- Mnisi modlili się aby nie musieli klasztoru sprzedawać np. na hotel. Pragnęli by kontynuowane tu było życie modlitwy - mówi s. Katarzyna Jackowska, ze Wspólnoty Chemin Neuf. W sierpniu, wraz z grupą Młodych Chemin Neuf przygotowywała klasztor do nowej roli. Remonty, plewienia, sianie i kopanie... Prace ruszyły pełną parą już od lutego bo i cel nie byle jaki - dać rodzinom formację i impuls do dzieła nowej ewangelizacji.

- Będzie to ośrodek, gdzie rodziny będą mogły pogłębić swoją wiarę, przeżyć formację biblijno-teologiczną, spróbować życia wspólnotowego. Zamieszkają w odpowiednio przystosowanych dla rodzin, dawnych eremach. Każdy ma ok. 100 metrów kwadratowych, oraz ogród. Każda rodzina w jednym eremie.

Już w październiku w Aula Dei formację rozpocznie 27 rodzin, różnych narodowości, w tym jedna rodzina z Polski. Formacja odbywać się będzie w języku francuskim. Cykle trwają 3. lub 6. miesięcy. Są i tacy, którzy zostają dłużej, np. rok. - Wspólnota organizuje takie cykle od lat osiemdziesiątych XX w.. Jeśli biorą w nich udział rodziny z dziećmi w wieku szkolnym to dzieci idą do miejscowej szkoły - tłumaczy s. Katarzyna.

Myśleli o likierze, dostali kartuzję   Wikipedia (PD) "Narodziny Dziewicy" Francisco Goi w kartuzji Aula Dei Klasztor w Saragossie zaproponował Wspólnocie Chemin Neuf przeor Wielkiej Kartuzji w La Chartreuse, niedaleko Grenoble, we Francji (ta pierwsza historycznie kartuzja została przedstawiona w filmie "Wielka Cisza" Philipa Gröninga).

- Podczas spotkania z braćmi ze Wspólnoty przeor spytał, czy chcieliby "chartreuse" (fr. kartuzję). Bracia myśleli, że przeor proponuje im likier o tej nazwie, a tym czasem chodziło o klasztor w Saragossie - dodaje żartobliwie siostra Kasia. 

Kartuzja Aula Dei została ufundowana w 1563 r. przez arcybiskupa Saragossy, Ferdynanda z Aragon. Była przystosowana do zamieszkania przez 36 mnichów. W 1863 r. klasztor został zamknięty w burzliwym czasie  konfiskat dóbr kościelnych, przeprowadzonych za panowania Izabeli II.  W ręce kartuzów powrócił w 1901 r. i został zamieszkany przez mnichów przybyłych z Francji. W 1983 r. kartuzja Aula Dei została sygnowana jako narodowy monument Hiszpanii. W prezbiterium kościoła znajduje się 11 obrazów pędzla Francisco Goyi, z cyklu "Życie Dziewicy Maryi", namalowanych w latach 1772 - 74.

- Te mury są przesiąknięte modlitwą - podkreśla siostra Kasia. -  A teraz po raz pierwszy słychać tu oprócz modlitwy liturgicznej charyzmatyczne śpiewy uwielbienia, do kościoła zawitały pierwsze instrumenty. I ojciec Macario, kartuz, który zdaje klasztor na ręce Wspólnoty jest szczęśliwy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  3°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  9°C Środa
  wieczór
  7°C Czwartek
  noc
  wiecej »