Watykańska propozycja utworzenia stałej komisji Stolicy Apostolskiej i Chińskiej Republiki Ludowej stwarza wielkie nadzieje na przyszłość – uważa kard. John Tong z Hongkongu.
Odniósł się on w ten sposób do propozycji, którą wysunął w ubiegłym tygodniu kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Zasugerował on, przypomnijmy, by relacje z Pekinem wzorować na metodach, które sprawdziły się w kontaktach Watykanu z Wietnamem i Pekinu z Tajwanem.
Nawiązując do tej propozycji, ordynariusz Hongkongu podkreślił, że Kościół w Chinach pilnie potrzebuje odrodzenia dialogu z władzami. Wciąż istnieje bowiem wiele nie rozwiązanych problemów. Za najpoważniejszy uznał on narzucanie przez władze nominacji biskupich. Praktyka ta zadaje bolesną ranę Kościołowi w Chinach – podkreśla kard. Tong. W jego przekonaniu władze muszą zrozumieć, że biskup nie jest urzędnikiem państwowym, a dobry katolik jest zarazem dobrym obywatelem. Uregulowanie wzajemnych relacji leży zatem w interesie obu stron – zaznaczył biskup Hongkongu.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.