W auli Wydziału Teologicznego UŚ odbyła się rocznicowa sesja poświęcona Augustowi Hlondowi i diecezji, którą zorganizował.
– Dziś składamy hołd bp. Augustowi Hlondowi za posługę na Śląsku. Położył solidny fundament pod gmach Kościoła katowickiego, na którym budowali i budują wszyscy jego następcy – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 7 listopada, otwierając w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego sesję naukową „Biskup August Hlond i jego diecezja”. Sesja została zorganizowana dokładnie w 90. rocznicę utworzenia Administratury Apostolskiej polskiego Śląska i była potraktowana już jako element ustanowionego na 2013 r. uchwałą Sejmiku Samorządowego Województwa Katowickiego „Roku kard. Augusta Hlonda”.
Metropolita katowicki przypomniał, że głównym zadaniem ks. Augusta Hlonda było zorganizowanie struktur administratury z perspektywą utworzenia diecezji. – Jak wiemy, z tego zadania, wspierany przez współpracowników, wywiązał się znakomicie. Położył fundamenty pod diecezję śląską i jej instytucje, a w roku 1925 został pierwszym biskupem katowickim – mówił abp Skworc. – Jednak jego aktywność nie wyczerpywała się w budowaniu struktur administracyjnych i parafialnych. Był przede wszystkim ofiarnym pasterzem, duszpasterzem Kościoła – zaznaczył metropolita katowicki, przypominając m. in. że ks. Hlond szybko docenił znaczenie piekarskiego sanktuarium i doprowadził do koronacji obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Wspomniał również problemy, na jakie napotkał administrator apostolski w sferze relacji katolików Polaków i katolików Niemców. Jako podsumowanie przytoczył krótką opinię zapisaną przez katowickiego biskupa pomocniczego na temat czteroletniej działalności Augusta Hlonda na na ziemi, z której się wywodził: „Zorganizował Kościół na Śląsku polskim i odnowił po czasach zamętu życie katolickie”. W czasie sesji odczytany został list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do metropolity katowickiego z okazji 90. rocznicy utworzenia Administracji Apostolskiej na przydzielonej Polsce części Górnego Śląska. Jego treść można przeczytać tutaj.
Pierwsza część sesji poświęcona była wyłącznie Augustowi Hlondowi jako administratorowi apostolskiemu i pierwszemu biskupowi katowickiemu. Ks. prof. Jerzy Myszor, odpowiadając na pytanie „Czy na Górnym Śląsku potrzebna była nowa diecezja?”, przedstawił szczegółowo przesłanki, które doprowadziły do utworzenia nowych struktur kościelnych w tym regionie. Natomiast dr hab. Lech Krzyżanowski omówił polsko-niemiecką rywalizację o Górny Śląsk w latach 1919–1921. W programie sesji znalazł się także wykład dr. hab. Piotra Greinera „Granice Diecezji Śląskiej (Katowickiej) w kontekście historyczno-politycznym”. Ks. dr Grzegorz Olszowski zaprezentował program duszpasterski, jaki ks. August Hlond przygotował dla nowej diecezji, natomiast ks. dr hab. Leszek Szewczyk pokazał, w jaki sposób nasza diecezja przedstawiana była na łamach „Gościa Niedzielnego” w latach 1923-1926.
Druga część sesji była poświęcona ideałowi biskupa w nauczaniu i praktyce Kościoła starożytnego. Znalazły się w niej wystąpienia: ks. prof. Jana Słomki „Teologiczne przesłanki urzędu biskupiego w starożytności”, ks. dr. hab. Andrzeja Uciechy „Granice geograficzne metropolii i diecezji w starożytności – problem badawczy” oraz ks. dr. hab. Jacka Kempy „Biskup w nauce soboru trydenckiego. Ujęcie teologiczno-dogmatyczne”.
Podczas sesji poinformowano o ukonstytuowaniu się nowego stowarzyszenia „Dzieło Prymasa Augusta Hlonda”, którego celem jest propagowanie wiedzy o wybitnym śląskim kapłanie oraz budowa w Katowicach jego pomnika. Jak powiedział ks. Stanisław Puchała, proboszcz parafii katedralnej, kilkadziesiąt osób chciało, aby takie stowarzyszenie mogło powstać.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.