O. Pierbattistę Pizzaballę OFM na placu Żłóbka, powitała m.in. Vera Baboun, burmistrz miasta Betlejem, pierwsza w historii kobieta na tym urzędzie.
Ingres kustosza Ziemi Świętej do kościoła franciszkańskiego przy bazylice Narodzenia w Betlejem rozpoczął uroczystości odpustowe ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Uroczystej procesji o. Pierbattisty towarzyszyli bracia franciszkanie oraz przedstawiciele katolickich wspólnot parafialnych z Betlejem i z Jerozolimy. Ze względu na ostatnie wydarzenia w Strefie Gazy i na znak żałoby po śmierci ofiar ze strony palestyńskiej i izraelskiej tegoroczny ingres kustosza miał mniej uroczystą oprawę. W procesji nie wzięli udziału skauci, a główny plac Betlejem świecił pustkami. Symbolem nadziei, pokoju i pojednania była obecność dzieci ze szkół prowadzonych przez Kustodię Ziemi Świętej.
Ingres Kustosza stał się okazją do wyrażenia gratulacji i życzeń owocnej posługi dla nowej pani burmistrz Betlejem. O. Pizzaballa wyraził nadzieję na owocną współpracę władz samorządowych z lokalną wspólnotą chrześcijańską. Vera Baboun, palestyńska katoliczka z Betlejem, otrzymała w darze egzemplarz Biblii, krzyż św. Damiana oraz różaniec z drzewa oliwnego.
Vera Baboun po wygraniu październikowych wyborów samorządowych rozpoczęła w połowie listopada zaszczytną, choć niełatwą misję kierowania najbardziej znanym palestyńskim miastem. „Betlejem jest oknem Palestyny na świat – uważa nowa burmistrz – a dla świata oknem na Palestynę.”
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.