"Kolędnicy Misyjni 2012" pomogą dzieciom w Wietnamie

"Kolędnicy Misyjni 2012", czyli dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci (PDMD), pomogą dzieciom w Wietnamie - poinformował w czwartek dziennikarzy w Warszawie rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Dzieci rozpoczną kolędowanie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, a zakończą 6 stycznia przyszłego roku. Ci, którzy przyjmą kolędników w swych domach, zobaczą krótką scenkę o radości Bożego Narodzenia, ale też o smutkach dzieci z Wietnamu.

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atlas podkreślił, że Kolędnicy Misyjni chcą zwrócić uwagę na sytuację dzieci z krajów misyjnych. W tym roku opowiedzą odwiedzanym rodzinom o dzieciach z Wietnamu. Właśnie na ten cel będą zbierane datki przekazane kolędnikom.

Jak powiedział ks. Atlas, akcja "Kolędnicy Misyjni 2012" skierowana jest nie tylko do dzieci należących do PDMD, mogą się w nią włączyć wszystkie dzieci, które chcą pomóc swoim rówieśnikom w Wietnamie.

Wietnamka, siostra Anna ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Marii opowiedziała o sytuacji dzieci w jej ojczystym kraju. Podkreśliła, że wiele dzieci, żeby przeżyć, musi żebrać lub pracować. "Czyszczą buty, myją szyby samochodowe, zbierają złom, przeszukują kosze na śmieci" - mówiła. Dodała, że siostry zakonne pomagają im, ale wszystkim pomóc nie mogą.

Siostra Anna powiedziała, że dzieci wietnamskie mają też swoje marzenia. "Chcą być szczęśliwe i żeby ich bliscy byli szczęśliwi. Dlatego też chciałyby być nauczycielami, lekarzami, by pomagać swoim bliskim" - podkreśliła.

"W 2006 r. około jedna trzecia Wietnamczyków poniżej 16 roku życia cierpiała z powodu niedożywienia. Prawie połowa mieszka w domach bez odpowiednich warunków sanitarnych, a dwie trzecie nie miało książek" - poinformował ks. Atlas.

W ubiegłym roku na pomoc rówieśnikom w krajach misyjnych, mali kolędnicy w 40 diecezjach zebrali prawie 711 tys. zł. W sumie w ciągu całego roku dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci przeznaczyły na pomoc rówieśnikom ponad 1,7 mln zł. Są to ofiary z kolędy misyjnej, z I Komunii Świętej oraz osobistych wyrzeczeń. Zostały przekazane na projekty wskazane przez Sekretariat Generalny Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Rzymie. Trafiły m.in. do Burundi, Republiki Demokratycznej Konga, Rwandy, Indii i Libanu.

Już po raz drugi - jak poinformował rzecznik Episkopatu - dzieci zaangażowane w misje urozmaicą swymi kolorowymi strojami Orszak Trzech Króli. Przechodzić będzie on 6 stycznia ulicami Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i wielu innych polskich miast. Inicjatywa zbiega się z Misyjnym Dniem Dzieci. W tym dniu kończy się akcja kolędowania, a dzieci z PDMD na świecie łączą się razem w modlitwie.

Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w krajach niemieckojęzycznych, gdzie się kolęduje z okazji uroczystości Trzech Króli. W Polsce po raz pierwszy kolędnicy misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych. Kolędnicy to dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, które pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jest jednym z czterech dzieł należących do Papieskich Dzieł Misyjnych (obok Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła i Papieskiej Unii Misyjnej).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
0°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »