Caritas Europa wezwała w czwartek Unię Europejską o otoczenie w 2013 r., tj. w Europejskim Roku Obywateli, skuteczniejsza opieką 120 milionów Europejczyków należących do najbiedniejszych warstw bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Organizacja pozarządowa Caritas Europa krytykuje w swym komunikacie unijną koncepcję Roku, ponieważ koncentruje się ona na popieraniu mobilności pracowniczej w ramach Unii Europejskiej, zamiast skupić się na ochronie praw obywatelskich, politycznych i socjalnych.
Sekretarz generalny organizacji Jorge Nuno Mayer oświadczył, że UE powinna przypomnieć sobie w tym roku o ponad 120 milionach obywateli (24 proc. całej ludności UE), którym zagraża głód i wykluczenie społeczne.
"Rok Europejski obchodzony ze świadomością sytuacji społecznej, w jakiej znajdują się obywatele UE w 2013 r., mógłby przyczynić się na dłuższą metę (...) do wydobycia z ubóstwa i wykluczenia społecznego 20 milionów osób", szóstej części tej liczby - stwierdził Mayer w przytoczonym komunikacie.
Caritas Europa ponowił swą deklarację poparcia dla takich działań w ramach polityki europejskiej, jak uświadamianie obywatelom krajów członkowskich UE ich uprawnień wypływających z przynależności do Unii Europejskiej".
Po to, aby Europejski Rok Obywateli stał się prawdziwym sukcesem - podkreśla komunikat - konieczne jest, aby obywatele mogli sami wskazać przyczyny, które uniemożliwiają im pełne korzystanie z praw obywatelskich.
Jakkolwiek koncepcja obywatelstwa europejskiego liczy sobie już 20 lat, badania prowadzone w ramach eurobarometrów wskazują, że 48 proc. Europejczyków uważa, że nie są dobrze poinformowani na temat swych prawach.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.