Przewodniczący wspólnoty, Ariel Muzikant przypomniał, że ta główna synagoga w mieście była jedyną, której nie zniszczyli doszczętnie naziści podczas „nocy kryształowej” – pogromu Żydów w listopadzie 1938 r. Dodał, że wiedeńska synagoga odegrała znaczącą rolę, bowiem z niej promieniowało żydowskie życie kulturalne na całą monarchię.
Izraelska wspólnota wyznaniowa w Wiedniu obchodziła 175-lecie istnienia synagogi. W uroczystości uczestniczył prezydent Austrii Thomas Klestil. Przewodniczący wspólnoty, Ariel Muzikant przypomniał, że ta główna synagoga w mieście była jedyną, której nie zniszczyli doszczętnie naziści podczas „nocy kryształowej” – pogromu Żydów w listopadzie 1938 r. Dodał, że wiedeńska synagoga odegrała znaczącą rolę, bowiem z niej promieniowało żydowskie życie kulturalne na całą monarchię.
Po II wojnie światowej wspólnota żydowska w Wiedniu odradzała się powoli i w niepewności, powiedział Muzikant. – Dziś jest to wspólnota skupiona wokół swojej synagogi, która na nowo stała się centrum, łączącym wszystkich wyznawców judaizmu na ziemi austriackiej, stwierdził przewodniczący Izraelskiej Wspólnoty Wyznaniowej w Wiedniu.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.