Reklama

825 lat kościoła Wang w Karpaczu

W niedzielę, dn. 5 sierpnia 2001 r. w ewangelicko-augsburskim kościele parafialnym Wang w Karpaczu odprawione zostanie uroczyste nabożeństwo z okazji 825-lecia wybudowania świątyni.

Reklama

W niedzielę, dn. 5 sierpnia 2001 r. w ewangelicko-augsburskim kościele parafialnym Wang w Karpaczu odprawione zostanie uroczyste nabożeństwo z okazji 825-lecia wybudowania świątyni.
W nabożeństwie, które rozpocznie się o godz. 10, wezmą udział m. in.: ks. bp Klaus Wollenweber ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Górnych Łużyc, ambasador Królestwa Norwegii, konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec, kilkudziesięcioosobowa grupa parafian z Vang w Norwegii, delegacje parafii partnerskich z Czech i Niemiec oraz chór kościelny z parafii luterańskiej w Wiśle-Centrum.
Podczas nabożeństwa kazanie wygłosi ks. bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Następnie przy udziale licznie zgromadzonego duchowieństwa dokona on otwarcia stacji socjalnej Diakonii Parafii Wang i Zakonu Joannitów, która mieścić się będzie przy kościele Wang.
Obchody jubileuszu wpisują się w trwający od 29 lipca 2001 r. w Karpaczu XI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.
Historia kościoła Wang jest dość niezwykła.
Świątynia została zbudowana na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang - stąd wywodzi się jej nazwa. W XIX w. kościółek okazał się zbyt mały i wymagał kosztownej naprawy. Postanowiono go sprzedać, a uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczyć na budowę nowego Domu Bożego.
Dzięki staraniom zamieszkałego w Dreźnie norweskiego malarza Jana Christiana Dahla, ten cenny zabytek architektury Wikingów został zakupiony za 427 marek przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Po sporządzeniu dokumentacji, obiekt rozebrano na części i w skrzyniach przewieziono w 1841 r. statkiem do Szczecina, a następnie do Muzeum Królewskiego w Berlinie. Król zrezygnował jednak z postawienia kościoła na Wyspie Pawiej koło stolicy Prus i zaczął szukać miejsca, w którym świątynia mogłaby służyć na nabożeństwa. Dzięki zabiegom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 r. postanowiono przenieść kościół w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom mieszkającym w Karpaczu i okolicach. Miejsce pod budowę podarował Christian Leopold von Schaffgotsch z Cieplic. Jest to zbocze Czarnej Góry (885 m n.p.m.), znajdujące się w połowie drogi z dolnego Karpacza na Śnieżkę. Dn. 2 sierpnia 1842 r. król Fryderyk Wilhelm IV osobiście dokonał położenia kamienia węgielnego, a dwa lata później, dn. 28 lipca 1844 r. nastąpiło uroczyste otwarcie i poświecenie kościoła przy udziale króla i jego małżonki, księcia holenderskiego Fryderyka i wielu innych znanych osobistości.
Kościół Wang został wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego i stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Świątynia jest wykonana z sosny norweskiej, która nasycona żywicą wykazuje niezwykłą trwałość.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama