Nieszporami dominikańskimi i dramatem liturgicznym Ludusa Danielisa z XII wieku rozpoczął się 19 sierpnia wieczorem IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej w Jarosławiu na Podkarpaciu (archidiecezja przemyska). Festiwal „Pieśń naszych korzeni” potrwa do 26 sierpnia.
Nieszporami dominikańskimi i dramatem liturgicznym Ludusa Danielisa z XII wieku rozpoczął się 19 sierpnia wieczorem IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej w Jarosławiu na Podkarpaciu (archidiecezja przemyska). Festiwal „Pieśń naszych korzeni” potrwa do 26 sierpnia. Przed publicznością wystąpią zespoły z Włoch, Czech, Francji, Grecji, Rumunii, Hiszpanii, Maroka i Polski. Wszystkie festiwalowe koncerty odbędą się w jarosławskich kościołach.
Festiwal zorganizowało Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu. – Impreza będzie spięta swoistą klamrą: spotkaniem dwóch tradycji liturgicznych – podkreślają organizatorzy. Żywa łacińska tradycja chorałowa, kultywowana przez dominikańskich zakonników, połączona z muzykologicznymi odkryciami, znajdzie swój odpowiednik w kończących Festiwal nieszporach, które wykonają prawosławni zakonnicy z Rumunii. Jedną z największych atrakcji tegorocznego festiwalu będzie występ muzułmańskiego zespołu Mudejar z Hiszpanii.
Koncerty odbywają się codziennie wieczorem. Utwory wykonywane są w jarosławskich świątyniach: bazylice Najświętszej Maryi Panny, kościele ojców reformatów, cerkwi konkatedralnej i cerkwi w Zapałowie. Festiwal zakończą nieszpory prawosławne w wykonaniu chóru z klasztoru w Bukareszcie oraz dzień później Msza dominikańska.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.