![][1]Społeczeństwo Hiszpanii dziwi się bardzo, że obecnie w Stanach Zjednoczonych dużo mówi się na temat odwetu. Hiszpanie obawiają się, by na świecie nie zapanowało prawo Hammurabiego, czyli oko za oko, ząb za ząb. Kościół hiszpański zawsze dążył do tego, by nie dopuścić do fali nienawiści i odwetu, bezwzględnie opowiada się za pokojem i przebaczeniem. [1]: zdjecia/news/kongres.gif
II Międzynarodowy Kongres Teologów Fundamentalnych trwający na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (18-21 września 2001) tak, jak większość wydarzeń na świecie, nie pozostał obojętny na zamach terrorystyczny na Stany Zjednoczone.
O reakcje społeczeństwa hiszpańskiego, które dosyć często spotyka się zamachami terrorystycznymi przeprowadzanymi przez Eta, zapytano ks. prof. Salvadora Piè-Ninot – teologa z Hiszpanii.
Rzeczywiście prawdą jest, że społeczeństwo hiszpańskie niejako przyzwyczajone jest do takich sytuacji i na taką tragedię reaguje z większą rezerwą. Dziwi się natomiast bardzo, że obecnie w Stanach Zjednoczonych dużo mówi się na temat odwetu. Hiszpanie obawiają się, by na świecie nie zapanowało prawo Hammurabiego, czyli oko za oko, ząb za ząb. Kościół hiszpański zawsze dążył do tego, by nie dopuścić do fali nienawiści i odwetu, bezwzględnie opowiada się za pokojem i przebaczeniem. Faktem jest, że władze Hiszpanii obecnie zawieszają dialog, ale Kościół pragnie go kontynuować.
Ks. prof. Salvador Piè-Ninot wykład zatytułowany "Kościół ostatnim etapem historii zbawienia" wygłosi drugiego dnia kongresu – 19 września.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.