![][1]Dramatyczne wydarzenia, jakie miały miejsce przed miesiącem w Stanach Zjednoczonych, powinny być bodźcem do troski o sprawiedliwość na świecie, której brak powoduje problem głodu – napisał Jan Paweł II do dyrektora generalnego Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych FAO Jacquesa Dioufa. Tegoroczny Światowy Dzień Wyżywienia obchodzony jest po [1]: zdjecia/papa01.gif
Dramatyczne wydarzenia, jakie miały miejsce przed miesiącem w Stanach Zjednoczonych, powinny być bodźcem do troski o sprawiedliwość na świecie, której brak powoduje problem głodu – napisał Jan Paweł II do dyrektora generalnego Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych FAO Jacquesa Dioufa. Tegoroczny Światowy Dzień Wyżywienia obchodzony jest pod hasłem “Walka z głodem prowadzi do redukcji nędzy”. W liście Papież przypomniał, że 800 milionów osób, w tym 200 milionów dzieci, cierpi z powodu głodu bądź niedożywienia oraz że szefowie państw i rządów, którzy wzięli udział w szczycie FAO w 1996 roku zobowiązali się do zmniejszenia tej liczby do 2015 roku o połowę.
Jan Paweł II podkreślił, że “myśli te są szczególnie aktualne po tragicznych zamachach terrorystycznych, które dotknęły Stany Zjednoczone Ameryki, raniąc poważnie pokój i koegzystencję między narodami. “Te dramatyczne wydarzenia wzywają nas, byśmy ze szczególną troską patrzyli na najgłębsze motywacje wspólnego zaangażowania na rzecz ubogich” – napisał Papież.
Ojciec Święty podkreślił że on sam brał udział w tym spotkaniu i powtórzył słowa zachęty do “pełnej realizacji tego szlachetnego celu”. Nawiązując do tekstu modlitwy Ojcze Nasz Jan Paweł II stwierdza, że może ona być dla “wszystkich wierzących, przy pełnym poszanowaniu przynależności religijnej każdego, punktem wyjścia do refleksji i stanowić kryterium ich działania”, ponieważ “w centrum tej modlitwy znajduje się prośba o chleb”, a wyrażający ją bracia, “którzy mają świadomość, że nie mogą osiągnąć samodzielnie Boga, liczą na to, że uda im się osiągnąć ten cel wspólnie, żyjąc z sobą w jedności”. “Modlitwa ta zachęca do rozpoznania oblicza Boga w obliczu bliźniego, którym każdy ma obowiązek się zająć, szczególnie gdy jest on najsłabszy i brak mu codziennego pożywienia” – napisał Papież. Ojciec Święty zauważył przy tym, że “sam Jezus powiedział: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili»”. (Mt 25,40).
Ojciec Święty wyraził nadzieję, że “wierzący będą w pierwszym szeregu budowniczych sprawiedliwości i solidarności, dążąc do najodpowiedniejszych form współpracy”. “Podejmując apel ubogich, który dociera do nich w Światowym Dniu Wyżywienia, będą oni umieli domagać się od rządzących narodami konkretnych inicjatyw, sami zaś modlić się będą, ażeby również przyszły «szczyt wyżywienia» przyniósł spodziewane owoce” – napisał. Spotkanie, o którym wspomina Papież, miało się odbyć w Rzymie na początku listopada, zostało jednak przełożone na przyszły rok z powodu sytuacji międzynarodowej.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.