Wczoraj w poznańskiej farze dokonano kradzieży XVIII-wiecznego obrazu – Epitafium biskupa Józefa Pawłowskiego. Sprawę badają śledczy z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
W czwartek 24 stycznia po południu w kościele farnym zauważono brak wiszącego w lewej nawie portretu bp. Józefa Pawłowskiego z XVIII w. Obraz pomimo swoich znacznych rozmiarów – 80 na 65 cm, został wyniesiony z fary wraz z drewnianą ramą o wymiarach 200 na 90 cm w biały dzień.
Jak zaznacza Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji, po zgłoszeniu kradzieży, której dokonano prawdopodobnie między godz. 13 a 15, funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji wszczęli śledztwo. Jednocześnie apeluje on o pomoc do osób, które przebywały w tym czasie w okolicach Starego Rynku i mogą udzielić jakichkolwiek informacji w tej sprawie.
Skradziony obraz został namalowany w trzeciej ćwierci XVIII w. techniką olejną na płótnie i przedstawiał portret bp. Józefa Pawłowskiego z Wierzbna, sufragana poznańskiego w latach 1748-1759. Od 1753 r. bp Pawłowski był również prepozytem nieistniejącej już dzisiaj kolegiaty św. Marii Magdaleny w Poznaniu, w której został pochowany po śmierci w 1759 r. Ze spalonej w 1780 r. kolegiaty ocalał jego nagrobek znajdujący się w kościele pojezuickim, który przejął wówczas funkcję poznańskiej fary.
Pojezuicki kościół farny w Poznaniu, nazywany perłą polskiego baroku, został wzniesiony w latach 1651-1705 przez wybitnych architektów, budowniczych i artystów tamtych czasów: Thomasa Poncino de Goricia z Lugano, Bartłomieja Wąsowskiego, Jana Catenazziego, Karola Dankwarta i Pompeo Ferrariego. Świątynia powstała w stylu włoskiego baroku, na wzór rzymskich kościołów Il Gesù i Sant’Ignazio. Konsekrował ją bp Hieronim Wierzbowski 27 września 1705 r.
Fara Poznańska od wieków stanowiła centrum życia religijnego miasta. Dziś jest ona sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, kościołem bractw i cechów rzemieślniczych oraz stałego dyżuru w konfesjonale. 28 czerwca 2010 r. kościół ten został podniesiony przez Benedykta XVI do godności bazyliki mniejszej. Natomiast w czerwcu 2012 r. minęła 75. rocznica ustanowienia tu przez kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski, pierwszej w Poznaniu kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.