Reklama

Papież modlił się z moskiewskimi katolikami

![][1]W sobotę, 2 marca, w Auli Pawła VI na Watykanie odbyło się modlitewne czuwanie młodzieży akademickiej w intencji zjednoczenia Europy. Pierwszą część wypełniły świadectwa zarówno obecnych, jak i tych, z którymi łączono się za pośrednictwem radia (Wiedeń) i telewizji (Ateny, Budapeszt, Moskwa, Strasburg i Walencja). Tuż przed godziną 19.00 przybył [1]: zdjecia/telemost1.gif

Reklama

W sobotę, 2 marca, w Auli Pawła VI na Watykanie odbyło się modlitewne czuwanie młodzieży akademickiej w intencji zjednoczenia Europy. Pierwszą część wypełniły świadectwa zarówno obecnych, jak i tych, z którymi łączono się za pośrednictwem radia (Wiedeń) i telewizji (Ateny, Budapeszt, Moskwa, Strasburg i Walencja). Tuż przed godziną 19.00 przybył do auli Jan Paweł II. Poprowadził modlitwę różańcową i wygłosił przemówienie.
W kilku językach podziękował wszystkim zgromadzonym w auli, a także młodzieży z Aten, Moskwy, Strasburga, Budapesztu, Walencji i Wiednia. Po rosyjsku powiedział: "Pozdrawiam serdecznie studentów zgromadzonych w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Moskwie. Dziękuję wam, moi drodzy, za udział w tym spotkaniu modlitewnym w imię Maryi Panny. Bądźmy zawsze zjednoczeni w wierze i służbie Ewangelii. Niech Bóg wam błogosławi!".
Jan Paweł II podkreślił, że "powodem do krzepiącej nadziei jest więź wspólnej wiary, która łączy młodych ludzi z różnych krajów Europy, którzy należą do odmiennych tradycji kulturowych" i dodał: "Zawsze tak było w historii ewangelizacji 'starego' kontynentu: Ewangelia i kultura szły razem. Takie jest i dzisiaj zadanie Kościoła".
Przed przybyciem Papieża łączono się z młodzieżą akademicką ze wspomnianych ośrodków. Ostatnie połączenie było z Moskwą. Swoje świadectwo złożył tam profesor Uniwersytetu Moskiewskiego, który po wizycie w Rzymie we wrześniu 2000 roku, z okazji Jubileuszu ludzi nauki i wykładowców akademickich, przyjął chrzest. Ok. tysiąca wiernych zgromadzonych w moskiewskiej katedrze na czele z arcybiskupem Tadeuszem Kondrusiewiczem odmówiło pierwszą dziesiątkę prowadzonego przez Papieża różańca.
Telemost między Watykanem a Moskwą poprzedziła wieczorem Msza św. w Katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w intencji jedności chrześcijan Europy odprawiona przez abp Tadeusza Kondrusiewicza. W homilii abp Kondrusiewicz potępił podziały wśród chrześcijan. Jego zdaniem chrześcijanie różnych narodów i różnych Kościołów powinni leczyć "chorobę podziałów". Arcybiskup nawiązał do niedawnego zastąpienia walut 12 krajów Unii Europejskiej wspólną jednostką monetarną euro. Według hierarchy, chrześcijanie powinni wziąć to jako przykład na drodze do pełnego zjednoczenia. "Jeżeli ludzie jednocząc się w imię politycznych, ekonomicznych i socjalnych zasad, rezygnują nawet ze swojej waluty, to czemu chrześcijanie wyznający wiarę w jednego Boga wciąż pozostają rozdzieleni. Trzeba powiedzieć, że to jest skandal" - stwierdził moskiewski metropolita. W dalszej części homilii hierarcha powiedział, że wszystkie wyznania chrześcijańskie powinny kierować się zasadą "wybaczamy i prosimy o przebaczenie".
Telemost z Papieżem był trzecim tego rodzaju spotkaniem. 1 kwietnia 2000 roku łączono się m. in. z Jasną Górą, 3 marca 2001 - ze Lwowem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
wiecej »

Reklama