![][1]Stolica Apostolska wydała stanowczy protest w sprawie wydalenia z Moskwy bp Jerzego Mazura, ordynariusza diecezji św. Józefa w Irkucku. Watykan ma nadzieję, że władze bezzwłocznie zmienią decyzję. [1]: zdjecia/navarro1.jpg (Joaquin Navarro-Valls)
Pełny tekst oświadczenia przygotowanego przez watykański sekretariat stanu i podpisanego przez dyrektora biura prasowego Joaquina Navarro-Vallsa:
a. W piątek wieczorem, 19 kwietnia 2002, na lotnisku Szeremietiewo 2 (Moskwa) Jego Ekscelencja biskup Jerzy Mazur SVD, ordynariusz katolickiej diecezji św. Józefa w Irkucku we Wschodniej Syberii, wydalony został z terytorium Federacji Rosyjskiej i odesłany samolotem do Warszawy, skąd przybył wczesnym popołudniem. Biskupowi Mazurowi nie podano powodu podjętej wobec niego decyzji.
b. Sekretariat Stanu oraz Przedstawicielstwo Papieskie w Moskwie natychmiast interweniowały u władz rosyjskich, domagając się wyjaśnień i żądając zwrotu Biskupowi wizy wjazdowej.
c. To, co spotkało J. E. Biskupa Mazura - kilka dni zaledwie po tym, co przydarzyło się włoskiemu kapłanowi Stefano Caprio, proboszczowi św. Różańca w Władymirze i w Iwanowie (w archidiecezji Matki Bożej w Moskwie), stanowi poważne naruszenie zobowiązań, jakie rosyjskie władze rządowe wzięły na siebie jako sygnatariusze dokumentu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (w Wiedniu 15 stycznia 1989). W rozdziale Zasady, w artykule 16 mówi się bowiem, że "Państwa uczestniczące, między innymi ... przestrzegać będą prawo wspólnot religijnych do tworzenia i utrzymywania swobodnie dostępnych miejsc kultu bądź zebrań; organizowania się według własnej struktury hierarchicznej i instytucjonalnej; wyboru, mianowania i wymiany swego personelu zgodnie z własnymi potrzebami i normami, jak również z jakąkolwiek umową, dobrowolnie zawartą między nimi a swoim Państwem". Mamy zatem nadzieję na bezzwłoczne zrewidowanie podjętej decyzji i na to, że Biskup Mazur będzie mógł szybko powrócić do swoich wiernych we Wschodniej Syberii".
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.