Stolica Apostolska wyraziła zdumienie, że po upływie ponad dwóch tygodni od wydalenia z Rosji bpa Jerzega Mazura nie ma jeszcze żadnych informacji dotyczących przyczyn tej decyzji. W ogłoszonym 7 maja w Watykanie oświadczeniu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro Valls przypomniał, że Watykan już następnego dnia po wydaleniu 19 kwietnia bp. Jerzego Mazura z terytorium Federacji
Stolica Apostolska wyraziła zdumienie, że po upływie ponad dwóch tygodni od wydalenia z Rosji bpa Jerzega Mazura nie ma jeszcze żadnych informacji dotyczących przyczyn tej decyzji.
W ogłoszonym 7 maja w Watykanie oświadczeniu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro Valls przypomniał, że Watykan już następnego dnia po wydaleniu 19 kwietnia bp. Jerzego Mazura z terytorium Federacji Rosyjskiej zwrócił się do ministerstwa spraw zagranicznych w Moskwie o wyjaśnienie powodów, dla których odmówiono mu prawa wjazdu do Rosji. Odpowiedź nie nadeszła jednak dotąd.
Stolica Apostolska zaprotestowała przeciwko wydaleniu z Moskwy biskupa katolickiej diecezji św. Józefa w Irkucku wyrażając nadzieję, że władze rosyjskie niezwłocznie zmienią swą decyzję.
W oświadczeniu, przygotowanym przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślono, że to, co spotkało biskupa Mazura, "stanowi poważne naruszenie zobowiązań, jakie rosyjski rząd wziął na siebie jako sygnatariusz dokumentu KBWE z 1989 roku". W dokumencie ówczesnej Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (obecnie: Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - OBWE) jest mowa o przestrzeganiu praw wspólnot religijnych do tworzenia i utrzymywania miejsc kultu, organizowania się według własnej struktury hierarchicznej i instytucjonalnej, a także do swobodnego wyboru i wymiany
personelu.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.