Blisko 20 tys. polskich sióstr zakonnych prowadzi 1162 różnego rodzaju dzieła charytatywne, wychowawcze, oświatowe, lecznicze i wydawnicze. Dane te opublikowała Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.
Największą liczbę placówek prowadzonych przez siostry zakonne stanowią przedszkola – jest ich 344.
Znaczny jest udział zgromadzeń żeńskich w szkolnictwie katolickim. Siostry zakonne prowadzą 31 gimnazjów i 25 liceów ogólnokształcących o zasłużonej renomie, 21 szkół podstawowych, 18 szkół specjalnych, 4 technika i 4 szkoły zasadnicze.
Troskliwą opieką sióstr objęci są wychowankowie 42 domów dziecka, 4 pogotowi opiekuńczych oraz podopieczni 98 świetlic.
Polskie zakonnice prowadzą także 7 domów samotnej matki i 24 stołówki dla biednych.
Pod kuratelą zakonnic działa ponad 100 domów opieki społecznej ( 56 dla dorosłych i 53 dla dzieci). Działa też 41 prywatnych domów opieki, nie otrzymujących dotacji.
Z każdym rokiem wzrasta liczba okien życia – obecnie jest ich 13.
Przybywa także domów rekolekcyjnych prowadzonych przez siostry (65) i domów wypoczynkowych dla świeckich (61).
Działalność polskich zakonnic obejmuje 47 różnych form działalności.
Ponadto siostry zakonne uczestniczą w misji duszpasterskiej Kościoła poprzez udział w katechezie i różnorakiej pracy w parafiach. „Najważniejszym jednak wymiarem tej posługi Bogu i ludziom w Kościele i w świecie jest wymiar modlitwy w intencji wszystkich a także pokuty i cierpienia. Mają w tym szczególny wkład siostry starsze i chore” – podkreśla Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.
W zgromadzeniach zakonnych w Polsce, według stanu na dzien 1 stycznia 2013 r., żyje 19. 538 sióstr (19. 037 profesek, 275 nowicjuszek i 226 postulantek). Dane te obejmują 100 żeńskich zgromadzeń zakonnych (liczących w sumie 2.358 wspólnot i klasztorów), należących do Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.
Statystyka nie obejmuje nowych zgromadzeń, które ostatnio powstały w Polsce lub przybyły z zagranicy. Aktualnie jest ich około 40 i przebywa w nich około 300 sióstr.
Ponadto 2.174 polskich sióstr zakonnych pracuje za granicą: 552 na misjach, 401 na Wschodzie i 1.221 w krajach zachodnich.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.