W wieku 92 lat zmarł francuski kardynał Jean Honoré, długoletni arcybiskup metropolita Tours, jeden z autorów ogłoszonego przed 20 laty Katechizmu Kościoła Katolickiego.
W telegramie kondolencyjnym, skierowanym na ręce następcy, abp. Bernarda Aubertina, papież Benedykt XVI nazwał zmarłego „wiernym pasterzem, który z oddaniem służył Kościołowi”. Zwrócił uwagę na kompetencję i pasję, z jaką uczestniczył on w pracach redakcyjnych nad Katechizmem Kościoła Katolickiego, ze względu na charakteryzującą go „troskę o głoszenie Ewangelii wszystkim we współczesnym świecie”.
Jean Marcel Honoré pochodził z archidiecezji Rennes w Bretanii. Urodził się 13 sierpnia 1920 r. w Saint-Brice-en-Coglès. Święcenia kapłańskie przyjął w 1943 r. W Instytucie Katolickim w Paryżu uzyskał doktorat z teologii na podstawie rozprawy o duchowości kard. Johna Henry Newmana. Uczył literatury w szkołach średnich w Rennes i Saint-Malo oraz teologii w seminarium w Rennes, po czym został sekretarzem krajowej komisji ds. edukacji religijnej i dyrektorem krajowego ośrodka nauczania religijnego. W 1964 r. został rektorem Uniwersytetu Katolickiego w Angers, w 1972 r. biskupem ordynariuszem diecezji Evreux, a w 1981 r. arcybiskupem metropolitą Tours (1981-1997). Jako przewodniczący komisji episkopatu ds. szkół i uniwersytetów z determinacją wspierał wolność edukacji katolickiej podczas kryzysu w 1984 r., gdy socjalistyczny rząd chciał upaństwowić prywatne szkolnictwo.
W 1996 r gościł w Tours bł. Jana Pawła II, a rok później przeszedł na emeryturę i zamieszkał w małej miejscowości La Membrolle-sur-Choisille w pobliżu Tours. W 1985 r. wszedł w skład 12-osobowego komitetu redakcyjnego Katechizmu Kościoła Katolickiego, któremu przewodniczył kard. Joseph Ratzinger. Wniósł wielki wkład zwłaszcza w powstanie rozdziałów nt. moralności. W uznaniu zasług dla Kościoła został w 2001 r. wyniesiony do godności kardynalskiej. W tym samym roku uczestniczył zgromadzeniu Synodu Biskupów.
Będąc wytrawnym znawcą myśli bł. Jana Henryka Newmana, napisał o nim kilkanaście książek. Wygłaszał też felietony na falach lokalnego Radia św. Marcina, w których starał się posługiwać językiem dalekim od kościelnego żargonu. Był komandorem orderu Legii Honorowej - najwyższego odznaczenia we Francji.
Podsumowując w rozmowie z KAI w 2003 r. 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II kard. Honoré mówił, że Karol Wojtyła jest dla niego przede wszystkim człowiekiem wiary. Cały jego pontyfikat wyjaśnia jego pierwsza encyklika „Redemptor hominis”, w której postawił on człowieka w centrum stworzenia. - Dwa stwierdzenia wydają mi się w niej decydujące: „Chrystus jest drogą człowieka” i „Człowiek jest drogą Kościoła”. Człowiek może naprawdę spełnić swe przeznaczenie tylko wtedy, gdy przyjmie prawdę Chrystusa, który przychodzi dać mu odpowiedź na jego egzystencjalny niepokój i potrzebę spełnienia. A zarazem Kościół musi wychodzić do człowieka, ponieważ został ustanowiony dla jego zbawienia - wyjaśnił kard. Honoré. Według niego pontyfikat Jana Pawła II pomógł Kościołowi we Francji „znaleźć równowagę” po Soborze Watykańskim II.
Po śmierci kard. Honoré kolegium kardynalskie liczy 207 członków, z których 117 ma prawo uczestniczyć w konklawe.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.