Harvard oferuje wykłady w internecie

Uniwersytet Harvarda otwiera się na świat: od maja udostępnia darmowe wykłady w internecie, na które co miesiąc zapisuje się 100 tys. nowych uczniów z całego świata. Jesienią rusza kurs: "Nauka i gotowanie". Zamiast laboratorium - ćwiczenia w kuchni.

Uniwersytet Harvarda oraz Instytut Technologiczny w Massachusetts (MIT), należące do najlepszych uczelni na świecie, założyły wspólnie w maju platformę z wykładami online dla studentów - edX. Obie uczelnie zainwestowały w projekt po 30 mln dolarów. Na razie wykłady są za darmo, ale w przyszłości może to być inwestycja dochodowa.

"Kiedy zaczynaliśmy, nikt nie miał pojęcia, jak to wyjdzie. Do dziś w naszych kursach uczestniczyło już ponad 700 tys. studentów z całego świata, a co miesiąc mamy 100 tys. nowych zapisów" - mówi PAP Michael Rutter, dyrektor ds. wykładów online na Harvardzie. Już w pierwszym kursie MIT pt. "Obwody i elektronika" wzięło udział 155 tys. studentów, znacznie więcej niż liczba wszystkich studentów w historii tej 150-letniej uczelni.

Większość studentów kursów edX mieszka poza USA. Np. w kursie z wprowadzenia do nauk komputerowych aż 80 proc. uczniów pochodziło z Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej, a na zajęcia z metod ilościowych w badaniach klinicznych i zdrowia publicznego zgłosiło się ponad 8 tys. studentów z Indii. Jak dotąd we wszystkich kursach uczestniczyło w sumie prawie 6 tys. studentów z Polski.

"To początek rewolucji w nauczaniu", która umożliwi "demokratyzację dostępu do nauki na skalę, jakiej w historii jeszcze nie widzieliśmy" - przyznają rektorzy Uniwersytetu Harvarda i MIT, Drew Faust i Rafael Reif, w publikacji przygotowanej na spotkanie na szczycie, poświęcone przyszłości nauki online, które odbyło się w ubiegły weekend w Cambridge. Wystarczy pomyśleć o potencjale tysięcy zdolnych ludzi, którzy dziś nie są w stanie uczęszczać na studia, bo np. brakuje dróg, by mogli dojechać do najbliższego miasta. Tymczasem do internetu ma już dostęp 40 proc. ludności świata. 15-letni uczeń z Mongolii, który brał udział w jednym z kursów, uzyskał tak dobre wyniki w końcowym egzaminie, że teraz będzie studiował w MIT. Innemu odkrytemu talentowi Harvard zaproponował zrobienie doktoratu.

Kiedy jednak Harvard zaczynał projekt edX, słychać było sceptyczne głosy, bo przecież uczelnia słynie z przywiązania do nauki właśnie w Cambridge, w stanie Massachusetts, gdzie zapewnia studentom wszelkie wygody, w tym akademiki i ok. 100 bibliotek. W przeciwieństwie do innych znanych uczelni Harvard nie otwiera filii w innych częściach świata, nie prowadzi wymian studenckich. Nalega, by wszyscy studenci college'u mieszkali razem w kampusie i wspólnie spożywali posiłki w harwardzkich stołówkach.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
wiecej »