Na audiencji prywatnej Papież przyjął australijskiego kardynała George’a Pella. Arcybiskup Sydney jest jednym z grupy ośmiu purpuratów, powołanej przez Franciszka 13 kwietnia celem przygotowania reformy Kurii Rzymskiej.
Zespół ten zbierze się dopiero jesienią, w dniach 1-3 października, ale jego członkowie już teraz zastanawiają się nad jego znaczeniem i powierzonymi mu zadaniami. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówi jeden z nich, kard. Reinhard Marx z Monachium i Fryzyngi. Zapytaliśmy go, czy znał już innych kardynałów należących do tej grupy
„Tak, my ośmiu znamy się, choć nie wszyscy równie dobrze – stwierdził niemiecki purpurat. – Kard. Monsengwo Pasinyę z Kinszasy znam już długo, od wielu lat, także z kard. Rodriguezem Maradiagą byłem na licznych spotkaniach Papieskiej Rady «Iustitia et Pax», innych poznałem teraz na konklawe. Jest to pewna znajomość osób, ale nie jesteśmy kręgiem, który od dawna był w kontakcie. Na konklawe spotkaliśmy się, jak sądzę, w nowy sposób. Teraz trzeba czekać. Nie mam jeszcze żadnych dalszych informacji. Z pewnością należy jeszcze rozważyć, dokładniej określić ten projekt, co dotąd nie miało miejsca. Na razie Papież powiedział wyraźnie Kościołowi na całym świecie: «Pragnę tych narad, chcę, by została dokonana reforma Kurii, życzę sobie, by Kościół całego świata brał w tym udział». I tak w jakiejś mierze również relacje między Kurią a Kościołami lokalnymi będą widziane w nowy sposób. Przyjmuję to jako sygnał, ale dalsze kroki nie zostały jeszcze rozważone”.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.