Reklama

Leon Wyczółkowski w internecie

Leonowi Wyczółkowskiemu - wybitnemu malarzowi i grafikowi, jednej z czołowych postaci polskiego życia artystycznego przełomu XIX i XX w. - poświęcono nowy serwis internetowy stworzony przez pracowników Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Wyczółkowski jest patronem placówki.

Reklama

"Oprócz bazy dzieł artysty ze zbiorów Muzeum Okręgowego, która dotąd nigdy nie była publikowana, znaleźć tu można wiele ciekawych informacji dotyczących sylwetki twórcy oraz tajników jego warsztatu. W przyszłości planujemy poszerzenie naszego serwisu o dzieła znajdujące się także w zbiorach innych muzeów oraz w kolekcjach prywatnych" - poinformował Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Twórcy wortalu (serwisu internetowego poświęconego jednej osobie czy problemowi), umieszczonego pod adresem www.wyczolkowski.pl, postawili sobie za cel stworzenie kompendium wiedzy na temat Leona Wyczółkowskiego - jednej z czołowych postaci polskiego życia artystycznego przełomu XIX i XX w. Według informacji przekazanych przez bydgoskie muzeum, jest to pierwszy i jedyny tego typu wortal w Polsce w całości poświęcony jednemu twórcy.

Najobszerniejszą częścią serwisu jest zbiór około 500 reprodukcji dzieł artysty. Ta kolekcja, wzbogacona o fachowe opisy, uwzględniające najnowsze wyniki badań historyków sztuki i konserwatorów, to owoc wielu lat pracy zespołu bydgoskich muzealników. Prace nadzorowała merytorycznie Ewa Sekuła-Tauer, kustosz "Domu Wyczółkowskiego" - działu muzeum gromadzącego spuściznę malarza.

- Przez lata analizowaliśmy twórczość Wyczółkowskiego pod różnymi kątami, m.in. ustalaliśmy prawidłowy tytuł dzieła, badaliśmy jego historię, a wszystkie zgromadzone informacje są udostępnione w serwisie - zaznaczyła Sekuła-Tauer.

W strukturze wortalu znajduje się m.in: opracowana chronologicznie w postaci osi czasu biografia artysty. Umożliwia ona przechodzenie pomiędzy poszczególnymi datami i okresami życia Wyczółkowskiego dzięki prostej nawigacji.

Można na nim też obejrzeć zbiór zdjęć z archiwum rodzinnego Wyczółkowskiego oraz jego przyjaciół, które pogrupowano w kategorie tematyczne takie jak: praca, podróże, portrety, rodzina.

Leon Wyczółkowski (1852-1936) był malarzem, grafikiem i rysownikiem. Kształcił się m.in. pod okiem Wojciecha Gersona i Jana Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od 1934 r. - w Warszawie.

Od 1922 r. artysta mieszkał w Gościeradzu koło Bydgoszczy. Po śmierci Wyczółkowskiego, zgodnie z jego ostatnią wolą, żona artysty w 1937 r. przekazała bydgoskiemu muzeum 425 prac, a także szkicowniki, pamiątki osobiste i wyposażenie pracowni. W 1939 r. zbiór muzeum liczył 458 pozycji, ale w czasie II wojny światowej zaginęło 155 prac.

Po wojnie muzeum bydgoskie otrzymało imię Wyczółkowskiego. W 1948 r. przyjaciel artysty, leśniczy Kazimierz Szulisławski ofiarował muzeum 110 jego prac. Kolejne dzieła muzeum zakupiło lub otrzymało w darze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama