W diecezji radomskiej I Komunia Święta będzie udzielana pod koniec klasy trzeciej szkoły podstawowej - informuje bp Henryk Tomasik.
Dopiero w 2015 r. przystąpią do niej dzieci, które miały w przyszłym roku po raz pierwszy przyjąć ten sakrament. Bp Tomasik zwrócił się do rodziców o pogłębianie współpracy z duszpasterzami i katechetami w celu dobrego przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, "aby w tym uroczystym dniu najważniejszy był Chrystus i dobro duchowe dziecka".
Biskup radomski wyjaśnił, że w związku z nowelizacją ustawy oświatowej Konferencja Episkopatu Polski, uchwałą z dnia 28 września 2010 roku ustaliła, że dzieci będą przystępowały do Pierwszej Komunii Świętej w klasie trzeciej. Natomiast Komisja Wychowania Katolickiego w porozumieniu z Radą Stałą Konferencji Episkopatu Polski, 14 marca 2012 roku, wydała w tej w sprawie, komunikat informujący o terminie Pierwszej Komunii Świętej na koniec pierwszego cyklu edukacyjnego, czyli w klasie trzeciej. Ustalenia te są zawarte w Podstawie programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce, zatwierdzonej przez Konferencję Episkopatu Polski, 8 marca 2010 r. w Warszawie oraz w opracowanym do niej i przyjętym przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP Programie nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach.
- Wobec powyższych zmian, zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, informuję, że w diecezji radomskiej Pierwsza Komunia Święta będzie udzielana pod koniec klasy trzeciej szkoły podstawowej - podkreślił ordynariusz radomski. Jednocześnie zwrócił się do rodziców o pogłębianie współpracy z duszpasterzami i katechetami - Niech przygotowaniu do I Komunii towarzyszy świadectwo żywej wiary rodziców, wspólna modlitwa, wprowadzanie dzieci w coraz głębsze przeżywanie niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej - podkreślił w rozmowie z Radiem Plus Radom bp Tomasik.
Biskup radomski dodał, że niezwykle ważna jest rola rodziców w przygotowaniu dziecka do I Komunii Świętej i ich troska o dalszy rozwój życia duchowego całej rodziny. Dodał też, że wyrazem tego jest okazywana pomoc dziecku w systematycznym uczestnictwie w niedzielnej Mszy Świętej, rozwijanie życia modlitwy, życia sakramentalnego, a także zainteresowanie katechezą w następnych klasach. - Uroczysty dzień I Komunii Świętej, dzień pierwszego, pełnego uczestnictwa w Eucharystii, niech stanie się rzeczywiście początkiem pogłębionej przyjaźni dziecka z Chrystusem - zalecił bp Tomasik.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.