Noc Kościołów - trzy miasta zapraszają

Koncerty organowe, występy chórów, cerkiewne śpiewy oraz zwiedzanie świątyń z przewodnikiem - to niektóre atrakcje Nocy Kościołów, która odbędzie się z piątku na sobotę w świątyniach trzech miast diecezji opolskiej - Opolu, Nysie i Raciborzu.

W Nocy Kościołów weźmie udział ok. 20 świątyń diecezji - w Opolu, Nysie oraz Raciborzu, który należy do diecezji opolskiej, choć administracyjnie położony jest w woj. śląskim. Mszę inaugurującą o godz. 18.30 w katedrze opolskiej poprowadzi biskup opolski Andrzej Czaja.

Ci, którzy zdecydują się w piątek późnym wieczorem na spacer po otwartych po zmroku świątyniach, będą mogli wziąć udział w nabożeństwach majowych, apelach jasnogórskich, mszach, spowiedzi, ale również posłuchać koncertów organowych, chórów kościelnych i zwiedzać z przewodnikami niedostępne na co dzień zakątki kościołów. W Opolu będzie m.in. możliwość zwiedzenia klasztoru o. Franciszkanów.

Każda ze świątyń biorących udział w Nocy Kościołów zaplanowała też swoją atrakcję. W opolskim kościele pw. Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha (tzw. kościele "na górce") odbędzie się ekspozycja zabytkowych szat i naczyń liturgicznych. W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła zaplanowano z kolei konferencję nt. objawień maryjnych, a w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach - śpiewy kanonów z Taize.

W Opolu będzie też można zwiedzać kościół Ewangelicko-Augsburski. Odbędzie się tu koncert organowy oraz projekcja filmu "Luter".

Atrakcje przygotowały też kościoły w Nysie i Raciborzu. W nyskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja zaplanowano prelekcję pt. "Zakony w Nysie 1223-2013", koncert kwartetu smyczkowego. Będzie można też wejść na wieżę kościoła, by zobaczyć dzwony i mechanizm zegara. W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła będzie okazja wysłuchania śpiewów cerkiewnych.

W Raciborzu poza świątyniami będzie można zwiedzić Zamek Piastowski. Zaplanowano tam też prelekcję "Kaplica zamkowa w Raciborzu - zapomniane miejsce kultu" oraz spotkanie z misjonarkami.

Nysa już w ubiegłym roku włączyła się w organizowaną w Czechach Noc Kościołów, w ramach współpracy archidiecezji ołomunieckiej i opolskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Niedziela
noc
0°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
wiecej »