Przy okazji prezentacji w Genui inicjatywy pod hasłem „Dziesięć placów dla Dziesięciu Przykazań” tamtejszy arcybiskup, kard. Angelo Bagnasco, podjął temat podatków. Stanowią one ważną sferę życia człowieka i społeczeństwa.
Komentując przykazanie „Nie kradnij”, przewodniczący włoskiego episkopatu stwierdził: „Aby zlikwidować dług publiczny wystarczyłoby, żebyśmy sprawiedliwie płacili podatki. Ale także należałoby wziąć pod rozwagę, że zobowiązania mają być proporcjonalne, w zależności od sytuacji majątkowej i zawodu. Kto ma więcej, w sensie zarobków i możliwości, ten płaci więcej”.
Metropolita Genui podkreślił także konieczność zatroszczenia się o pracę dla młodego pokolenia. Mówiąc o zjawisku kradzieży, zauważył, że „bez pracy młodzież nie realizuje życiowych projektów, nie ma możliwości założenia rodziny, zabezpieczenia podstawowego bytu materialnego. Gdy nie ma pracy ani nadziei, zagraża samobójstwo, nie osobiste, mam nadzieję, ale społeczne” – zauważył przewodniczący episkopatu Włoch.
Kard. Bagnasco mówił też o niebezpieczeństwie, które niesie z sobą posiadanie pracy czy bogactwa. Kiedy ich nie brakuje, nie znaczy to jeszcze, że „zwyciężyło się egoizm”. Potrzebne jest bowiem „dziedzictwo wartości wewnętrznych, poczucia poświęcenia, woli ofiarowania miłości, aby przekazywać życie. Ono zaś nie należy ściśle do tego, co posiada się ekonomicznie czy finansowo” – zwrócił uwagę arcybiskup Genui.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...