Chrześcijanka oskarżona o bluźnierstwo wyjechała do Kanady

Rimsha Masih, chrześcijańska nastolatka z Pakistanu, która w zeszłym roku została oskarżona o bluźnierstwo i której sprawa wywołała rozgłos w kraju i za granicą, wyjechała wraz z rodziną do Kanady - podał portal BBC News.

Źródła w organizacji chrześcijańskiej poinformowały, że chociaż zarzuty wobec 14-latki wycofano, to musiała ukrywać się, ponieważ grożono jej śmiercią, podobnie jak jej rodzinie. Wraz z rodzicami i czworgiem rodzeństwa Rimsha wyjechała z Pakistanu w marcu.

Rodzina osiedliła się w Kanadzie. Dokładnego miejsca pobytu źródła nie ujawniły. 14-latka uczy się angielskiego i podoba jej się w szkole. "Czują się wolni" - dodały źródła.

Informację o wyjeździe rodziny z Pakistanu potwierdził adwokat Rimshy, Tahir Naveed Chaudhry. Udzielił on wypowiedzi agencji Associated Press, która jednak nie podaje tożsamości dziewczynki i informuje tylko, że chodzi o 14-letnią chrześcijankę oskarżoną w zeszłym roku o spalenie Koranu.

Muzułmański duchowny Tahir Mehmood Ashrafi, który zabiegał o zwolnienie dziewczynki wyraził żal, że musiała opuścić kraj. "Została uniewinniona przez sąd, a mimo to nie mogła żyć swobodnie" - podkreślił.

W połowie sierpnia 2012 roku niepiśmienna Rimsha została oskarżona przez sąsiadów o spalenie stronic z wersetami Koranu. Na mocy pakistańskiego prawa o bluźnierstwie grozi za to dożywotnie więzienie; zdarza się, że oskarżonych, nawet jeśli zostaną uniewinnieni w sądzie, spotyka śmierć z rąk islamskich fanatyków.

We wrześniu dziewczynka została zwolniona za kaucją z więzienia i umieszczona wraz z rodziną w "nadzorowanym miejscu". W listopadzie zarzuty wobec niej wycofano.

Sprawa Rimshy wywołała żywą dyskusję w samym Pakistanie i za granicą. Stała się głośna m.in. dlatego, że chodziło o osobę bardzo młodą i nie w pełni sprawną umysłowo; lekarze badający dziewczynkę ocenili, że jej stan umysłowy nie jest adekwatny do jej wieku.

Przedstawiciel władz pakistańskich, informując o wycofaniu zarzutów wobec Rimshy wyrażał nadzieję, że decyzja ta zniechęci do rzucania fałszywych oskarżeń.

Chrześcijanie, którzy stanowią 4 proc. 180-milionowej ludności Pakistanu, twierdzą, że są praktycznie bezbronni wobec wysuwanych wobec nich zarzutów bluźnierstwa. Ich zdaniem w wielu wypadkach oskarżenia takie służą załatwianiu porachunków osobistych.

«« | « | 1 | » | »»
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Sobota
wieczór
1°C Niedziela
noc
0°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »