Na Lampeduzie Papież włożył kij w mrowisko

Najbardziej poczytne pismo katolickie we Włoszech "Famiglia Cristiana" wyraziło oburzenie tym, że katoliccy politycy w tym kraju nie stanęli w obronie papieża Franciszka, krytykowanego za słowa o konieczności niesienia pomocy imigrantom z Trzeciego Świata.

Milczenie katolickich polityków to hańba - podkreślił tygodnik. W ten sposób odniósł się do polemiki, jaką wywołały słowa prominentnego polityka centroprawicy Fabrizio Cicchitto, który komentując papieski apel o solidarność z uchodźcami przypływającymi z Afryki oświadczył: "Jedna rzecz to głoszenie kazań, inna to zajmowanie się przez państwo zjawiskiem imigracji". Jego stanowisko poparła część polityków centroprawicy; potępiła zaś lewica.

W politycznej dyskusji na temat słów papieża, który podczas poniedziałkowej wizyty na wyspie Lampedusa piętnował obojętność wobec dramatu tonących w morzu imigrantów, nieprzychylnie czy wręcz napastliwie o przybyszach z krajów Trzeciego Świata wypowiedzieli się przedstawiciele skrajnie prawicowej, ksenofobicznej Ligi Północnej. Jeden z nich dopuścił się jawnie rasistowskiej wypowiedzi.

Pismo "Famiglia Cristiana" zaprotestowało przeciwko tym - jak podkreśliło - "atakom prawicy" oraz wypowiedziom, które uznało za "pouczanie" papieża. Redaktor naczelny tygodnika ksiądz Antonio Sciortino wyraził oburzenie "skandalicznym" i "zawstydzającym" ,jego zdaniem, milczeniem katolickich polityków, działaczy ruchów kościelnych z centroprawicowego Ludu Wolności wobec krytyki pod adresem Franciszka.

"Bardziej niż dramat imigrantów liczy się dla nich wewnętrzna równowaga. Widocznie partyjna dyscyplina i przywiązanie do foteli władzy mają większą wartość niż Ewangelia i słowa prawdy oraz miłości do biednych"- napisał szef pisma. Zarzucił katolickim politykom, że bronią uwikłanego w procesy sądowe byłego premiera Silvio Berlusconiego, a nie stają w obronie papieża.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anna
  11.07.2013 12:19
  Asia Bibi gnijąca w pakistańskim więzieniu i czekająca na śmierć też ma swoja godność.Kto upomni się o nią? A kto upomni się o miliony masakrowanych chrześcijan w krajach islamskich?
 • nirs
  11.07.2013 12:32
  Popieram Papieża.
  Trzeba usunąć Włochów i zrobić miejsce dla muzułmańskich emigrantów.
 • Beszad
  11.07.2013 12:52
  Spór jest o wiele głębszy, niż kwestia emigrantów we Włoszech, czy w ogóle problem emigracji. Z jednej strony rozumiem postawę, którą w ironicznym skrócie zaprezentował tu Nirs: "najpierw najbliżsi, potem przybysze". Z drugiej jednak strony pojawia się pytanie, czy obstając przy tej opcji nie zamykamy się wyłącznie w kręgu samych siebie?

  Czy taka postawa nie przenosi się na każdy inny szczebel relacyjności: "co tam Ojczyzna, byle moja rodzina była zabezpieczona", "dajmy spokój ekumenizmowi czy dialogowi międzyreligijnemu - ważne, żebyśmy jako Kościół katolicki osiągnęli zbawienie." Czy wiecie, o co mi chodzi? I czy jest to postawa płynąca z Ewangelii?...

  I wcale nie chcę tu nikogo oceniać, bo jeszcze raz podkreślam, że nie tylko rozumiem te obawy, ale również sam je w sobie noszę. Chodzi mi wyłącznie o uświadomienie sobie tego, że w pójście za Ewangelią zawsze wplecione jest ryzyko związane z własnym bezpieczeństwem doczesnym. I że przełamywanie tych obaw musimy podejmować każdego dnia na nowo.

  Dzisiaj mamy 70. rocznicę Wołynia. Czy ci wrażliwi Ukraińcy, których z pewnością nie brakowało, a którzy sparaliżowani strachem tylko biernie przyglądali się rzezi na swych sąsiadach - czy oni w jakiś sposób nie przypominali naszych dzisiejszych lęków?
 • vatII
  11.07.2013 20:50
  jesli Bp Hoser i jego najblizszy wspolpracownik zamiast dialogu reprezentuja BETON I NIEOMYLNOSC w swoich decyzjach trudno sie dziwic Ks Lemanskiemu ze probuje sie bronic przed krzywdami a zamiast pomocy od ludzi kosciola otrzymuje pomoc od ludzi dalekich od kosciola. Latwo potepiac ks.Lemanskiego zamiast przyjrzec sie Jak funkcjonuja Kurie w Polsce a szczegolnie Kuria warszawsko praska.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  10°C Poniedziałek
  dzień
  11°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  4°C Wtorek
  rano
  wiecej »