Do 20 wzrosła liczba dzieci, które zmarły wskutek zatrucia się obiadem podanym w stołówce w jednej ze szkół w Masrakh w stanie Bihar na wschodzie Indii - poinformowały w środę lokalne władze. Około 30 dzieci jest wciąż hospitalizowanych.
Poprzedni bilans mówił o 11 ofiarach śmiertelnych i 80 hospitalizowanych.
Według przedstawiciela lokalnych władz Abhijita Sinha do szpitala w stolicy stanu, Patnie, zabrano 27 dzieci i kucharza; stan dziesięciorga z nich określa się jako poważny.
Uczniowie mają od 8 do 11 lat. Do zatrucia doszło we wtorek. Na obiad dzieci jadły ryż z soczewicą.
Ze wstępnych ustaleń specjalnego zespołu ds. zbadania przyczyn zatrucia wynika, że w jedzeniu znaleziono ślady substancji fosfoorganicznej używanej jako środek owadobójczy przy uprawie ryżu i pszenicy. Podejrzewa się, że produkty nie były umyte przed przyrządzeniem.
Władze zawiesiły w obowiązkach lokalnego inspektora żywności; wszczęto również dochodzenie wobec dyrektora szkoły w sprawie przestępczego zaniedbania.
W większości 29 indyjskich stanów w szkołach publicznych wydawane są darmowe posiłki dla uczniów z ubogich rodzin. Bihar jest jednym z najludniejszych i najbiedniejszych stanów w Indiach.
Zatrucia pokarmowe w indyjskich szkołach nie należą do rzadkości z powodu złych warunków sanitarnych w kuchniach tamtejszych placówek i często nienajlepszej jakości serwowanego jedzenia.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.