Reklama

Masakra w regionie Damaszku

Przewodniczący syryjskiej opozycji wezwał w środę do pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie - jak to określono - "masakry" przeprowadzonej przez armię w regionie Damaszku, gdzie według opozycji użyto gazu bojowego.

Reklama

Przewodniczący syryjskiej opozycji wezwał w środę do pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie - jak to określono - "masakry" przeprowadzonej przez armię w regionie Damaszku, gdzie według opozycji użyto gazu bojowego.

Według najnowszych szacunków opozycji, przekazanych na Twitterze, w ataku zginęło 650 osób. Reżim zaprzeczył wszelkim oskarżeniom.

Wielka Brytania oświadczyła, że gdyby doniesienia o ataku potwierdziły się, byłaby to "szokująca eskalacja" konfliktu w Syrii. Londyn zapowiedział, że podniesie ten temat na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, a minister spraw zagranicznych William Hague wyraził "głębokie zaniepokojenie".

Stojący na czele Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmad Dżarba zaapelował, by w miejsce, gdzie miało dojść do ataku gazowego, udali się międzynarodowi inspektorzy. Także Liga Arabska stoi na stanowisku, że region domniemanego ataku powinni "natychmiast" skontrolować inspektorzy ONZ. W podobnym tonie wypowiedziało się MSZ Szwecji.

Szef inspektorów ONZ ds. broni chemicznej, szwedzki naukowiec Ake Sellstroem potwierdził, że doniesienia o ataku powinny zostać zbadane. "Będzie to zależało od tego, czy któreś z państw członkowskich ONZ zwróci się w tej sprawie do sekretarza generalnego ONZ. My jesteśmy na miejscu" - powiedział szwedzkiej agencji TT.

Z Syrii docierają niejednoznaczne doniesienia na temat liczby ofiar ewentualnego ataku.

Zdaniem źródeł agencji Reutera wojska reżimowe użyły rakiet z głowicami z gazem na przedmieściach Damaszku - Ain Tarma, Zemalka i Dżobar. Według cytowanej wcześniej przez agencję pielęgniarki liczba ofiar ataku wyniosła ponad 200, a wiele z nich to kobiety i dzieci.

"Ofiary przywożono z rozszerzonymi źrenicami, zimnymi kończynami i pianą na ustach. Lekarze twierdzą, że to typowe objawy u ofiar gazów bojowych" - powiedziała Bajan Baker.

Z kolei szef opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman mówił o "dziesiątkach ludzi" zabitych w ataku gazowym. Dodał, że siły reżimowe prowadzą szeroką ofensywę na wschodnich i zachodnich przedmieściach Damaszku, znajdujących się w rękach rebeliantów.

Natomiast lokalne komitety koordynacyjne twierdzą, że setki ludzi zginęły lub zostały ranne.

Syryjska telewizja zdementowała informacje o ataku gazowym, cytując źródła rządowe, według których doniesienia te mają na celu odciągnięcie od pracy ONZ-owskich ekspertów ds. broni chemicznej.

Od niedzieli w Syrii przebywa 20-osobowa misja ONZ, która ma w trzech miejscach zweryfikować doniesienia o użyciu broni chemicznej w czasie syryjskiego konfliktu.

Syryjski rząd zaprzeczał, by w walkach sięgał po taki arsenał. Twierdził jednocześnie, że broni chemicznej użyli rebelianci walczący z Baszarem el-Asadem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama