Reklama

Władza chce piętnować Warszawiaków?

Marek Jurek: prezydent i premier łamią konstytucyjne prawa Polaków.

Reklama

Apel prezydenta i premiera o bojkot referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz ma piętnować zwolenników odwołania prezydent stolicy; autorzy apelu chcą, by warszawiacy wiedzieli, że władza będzie widzieć swych przeciwników - uważa lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, odnosząc się oświadczenia Jurka, powiedziała, że "prezydent, podobnie jak każdy warszawiak, ma prawo do podjęcia decyzji odnośnie udziału w referendum".

"Nie było żadnych apeli ze strony pana prezydenta, tylko zaakacentowania jego osobistego prawa, jak i prawa każdego warszawiaka, do podjęcia suwerennej decyzji w tej sprawie" - zaznaczyła we wtorek Trzaska-Wieczorek. Jak dodała, "prezydent podkreślał, że w jego przekonaniu referenda samorządowe powinny rozwiązywać konkretne sprawy mieszkańców i odnosić się do konkretnych problemów, a nie stanowić narzędzie walki partyjnej, często walki pomiędzy partiami koalicyjnymi a opozycyjnymi".

Jurek w oświadczeniu przesłanym PAP napisał: "Tak jak PRL-owskie +głosowanie bez skreśleń+ miało piętnować jako przeciwników +państwa ludowego+ ludzi korzystających z tajności głosowania i wchodzących do kabin wyborczych, tak apel o nieprzychodzenie na referendum ma piętnować warszawiaków opowiadających się za zmianą na stanowisku prezydenta stolicy".

"Autorzy apelów o bojkot chcą, by warszawiacy wiedzieli, iż władza będzie widzieć swoich przeciwników. Taki jest obiektywny sens apeli o bojkot. Jeżeli prezydent i premier nie mieli takich zamiarów - powinni ze swych wezwań natychmiast się wycofać" - zaapelował polityk.

Warszawski poseł PO Marcin Kierwiński, odnosząc się do tych zarzutów, powiedział PAP, że Marek Jurek powinien wypowiadać się merytorycznie w kwestii referendum i tego jak zarządzana jest stolica. "Warszawa zmieniła się pozytywnie przez ostatnie siedem lat" - przekonywał.

Jak zauważył, brak udziału w referendum też jest pewną formą wyrażenia swojego zdania nt. prezydent Warszawy. "Wielu celowo nie idąc na referendum, mówi: +Gronkiewicz-Waltz jest dobrym prezydentem Warszawy, więc nie chcę przyłożyć ręki do uczestniczenia w awanturze politycznej+" - zaznaczył.

"Świadoma decyzja o niewzięciu udziału w referendum jest postawą, która nie ma nic wspólnego z antyobywatelskim podejściem do kwestii wyborczych" - podkreślił poseł PO.

Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. W połowie lipca premier Donald Tusk powiedział, że liczy na to, że "warszawiacy w swojej przewadze wyrażą wotum zaufania dla prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, odmawiając udziału w referendum ws. jej odwołania". Także prezydent Bronisław Komorowski na początku sierpnia zasugerował, że nie weźmie udziału w referendum. Według niego, samorządy są coraz częściej polem partyjnych batalii toczonych m.in. za pomocą referendów ws. odwołania prezydentów miast.

W ubiegłym tygodniu Hanna Gronkiewicz-Waltz powtórzyła apel do swych zwolenników, by nie brali udziału w głosowaniu. "Podtrzymuję swoje stanowisko: kto uważa, że Warszawa pod moimi rządami zmienia się na lepsze, ten w dzień referendum zostanie w domu, a swojego wyboru dokona podczas właściwych wyborów w 2014 roku" - napisała.

Inicjatorem akcji referendalnej jest Warszawska Wspólnota Samorządowa, na czele której stoi burmistrz Ursynowa Piotr Guział. Podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie głosowania zbierali też m.in. przedstawiciele partii politycznych. Organizatorzy referendum zarzucają Gronkiewicz-Waltz m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji miejskiej.

Do wzięcia udziału w referendum i odwołania prezydent Warszawy aktywnie namawiają mieszkańców stolicy m.in. politycy PiS, Solidarnej Polski i Ruchu Palikota. PO z kolei ma zamiar bronić Gronkiewicz-Waltz, według której referendum to próba destabilizacji życia w Warszawie na kilka miesięcy przed rozpoczęciem kampanii samorządowej.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu - czyli w przypadku warszawskiego referendum, co najmniej 389 430 osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama