Głowa Niobe

Wykopaliska archeologiczne są często pasjonujące dzięki samym odkryciom, ale jeszcze bardziej postanowiła je uatrakcyjnić Marta Guzowska, archeolog z Warszawy. Zaczęła pisać powieści archeologiczne z wątkiem kryminalnym.

Niedawno ukazała się na rynku jej druga książka "Głowa Niobe". Jej akcja rozgrywa się w Nieborowie pod Warszawą podczas międzynarodowej konferencji specjalistów od antycznej rzeźby. Jeden z nich okazuje się nie tylko wielbicielem rzeźby ale i mordercą - przerabia kolejnych uczestników konferencji na posągi.

Pałac w Nieborowie w 1774 r. przejął książę Michał Hieronim Radziwiłł, późniejszy wojewoda wileński i jeden z najbogatszych magnatów polsko-wileńskich. Zgromadził w nim ogromna kolekcję dzieł sztuki, głównie obrazów mistrzów europejskich.

Jego żona Helena z Przeździeckich, wielbicielka i kolekcjonerka starożytności, założyła w pobliżu słynny ogród, który nazwała Arkadią. Wyposażyła go w liczne rzeźby sztuki greckiej i rzymskiej. I to właśnie one stały się głównym motywem powieści "Głowa Niobe", nawiązująca do nieborowskiej rzeźby antycznej, którą przed ponad półwieczem w jednym z poematów rozsławił Konstanty Ildefons Gałczyński.

Marta Guzowska twierdzi, że Pałac w Nieborowie to miejsce, które aż się prosiło o to, żeby zostać tłem jakiejś powieści, najlepiej kryminału lub horroru. Spędziła tam wiele czasu zarówno prywatnie, jak i oprowadzając studentów po kolekcjach rzeźby. Akcję książki umieściła zimą, w czasie śnieżycy stulecia. Nieborów i uczestnicy konferencji są odcięci od świata.

"Głowa Niobe" poza wartką i zaskakującą akcją dobrze ukazuje środowisko naukowców. Zawiera również sporą dawkę wiedzy popularnonaukowej z zakresie archeologii antycznej i antropologii.

Autorka specjalizuje się w tej epoce antycznej jako naukowiec. Prowadziła wykopaliska na terenie antycznej Troi w Turcji oraz na Krecie. Troja jest też głównym tłem jej pierwszej powieści "Ofiara Polikseny", która ukazała się na początku 2012 r. Głównym jej wątkiem jest również zagadka archeologiczno-kryminalna: na starożytnym ołtarzu, na którym składano ofiary z ludzi, znalezione zostają zwłoki młodej kobiety...

Książka ta była wielokrotnie chwalona za realizm i niestereotypowe podejście do pracy archeologa. Pokazuje od środka jak prowadzone są wykopaliska. Okazuje się, że najciekawsze jest ogłoszenie wyników badań. Reszta to żmudna praca, ludzkie zawiści i nuda.

Autorka pracuje teraz na trzecią powieścią, której akcja rozgrywa się podczas wykopalisk na Krecie. Głównym bohaterem wszystkich książek jest światowej sławy antropolog, wyjątkowo cyniczny i złośliwy, ale intrygujący Mario Ybl.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  wiecej »