"Trudne przestrzenie formacji seminaryjnej" będą tematem dorocznego zjazdu rektorów seminariów duchownych. Spotkanie odbędzie się w dniach 2-5 września w Wyższym Seminarium Duchownym oo. franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Początek dziś wieczorem.
W zjeździe weźmie udział niemal stu rektorów seminariów duchownych. "Będą to rektorzy seminariów diecezjalnych i zakonnych oraz seminariów we Lwowie, Grodnie, Pińsku oraz w USA" - powiedział KAI o. Piotr Matuszak OFM Conv, rektor Wyższego Seminarium Duchownego oo. franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach.
Spotkanie rozpocznie się 2 września nieszporami o godz. 17.30. "Chcemy się zająć tematem trudnych przestrzeni formacji seminaryjnej. Prelekcje i panele dyskusyjne odbędą się w poniedziałek wieczorem, wtorek i środę" - mówi o. Matuszak.
Bp Grzegorz Ryś podejmie temat "Pokusa konsumpcjonizmu księdza i kleryka". O. Józef Augustyn SJ wystąpi w panelu "Gotowość do słuchania - czym żyje kleryk w seminarium i co słyszy". Kwestią poszukiwania ciszy w seminarium duchownym zajmą się ks. prof. Andrzej Muszala z Uniwersytetu Jagiellońskiego i o. Marek Szeliga, przeor kamedułów. Rektorzy planują też rozmawiać o problemach psychoseksualnych w seminariach.
Wtorkową poranną Mszę świętą odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a środową - metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. W czwartek liturgii przewodniczyć będzie wikariusz prowincji Matki Bożej Niepokalanej oo. franciszkanów, o. Piotr Szczepański.
We wtorek wieczorem dla rektorów zaśpiewa Mały Chór Wielkich Serc prowadzony przez franciszkanina, o. Piotra Kleszcza. W środę po południu przewidziane jest zwiedzanie Łodzi oraz spotkanie z sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciechem Polakiem. - Odbędzie się ono w diecezjalny Wyższym Seminarium Duchownym, a będzie poświęcone sprawom bieżącym" - zapowiada o. Matuszak.
W trakcie spotkania ogłoszona zostanie tegoroczna statystyka nt. powołań do seminariów duchownych.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.