Zarzuty dla byłego prezydenta ws. śmierci duchownego

Policja w Islamabadzie w poniedziałek postawiła zarzuty byłemu prezydentowi Pakistanu Pervezowi Musharrafowi w sprawie śmierci muzułmańskiego duchownego, który zginął w 2007 r. podczas szturmu sił bezpieczeństwa na meczet.

Radykalny duchowny Abdul Rashid Ghazi był wśród grupy islamskich konserwatystów zbuntowanych przeciwko rządowi, którzy zabarykadowali się w Czerwonym Meczecie w Islamabadzie. Po ośmiu dniach oblężenia armia przypuściła szturm na świątynię. Oprócz Ghaziego, głównego mułły meczetu, w szturmie zginęło ponad 100 osób.

Zdaniem analityków krwawa rozprawa wojska z radykałami doprowadziła do wzrostu napięcia wśród konserwatywnych muzułmanów i sprowokowała talibów do wszczęcia krwawej kampanii zamachów na cele rządowe i siły bezpieczeństwa.

"Na wniosek sądu policja w Islamabadzie potwierdziła, że przyjęła zarzuty w sprawie morderstwa przeciwko Musharrafowi na podstawie wniosku złożonego przez syna Rashida Ghaziego" - powiedział agencji AFP prawnik Tariq Asad.

W sierpniu Musharraf został formalnie oskarżony w sprawie zabójstwa jego politycznej rywalki, byłej premier Benazir Bhutto, która zginęła w zamachu podczas wiecu politycznego w grudniu 2007 r. Zdaniem prokuratury Musharraf, wówczas prezydent, nie zapewnił jej wystarczającego bezpieczeństwa.

Ciążą na nim także inne zarzuty, m.in. w sprawie śmierci Akbara Bugtiego, jednego z przywódców plemiennych w niestabilnej prowincji Beludżystan, który zginął z rąk sił rządowych w 2006 r., a także w sprawie bezprawnej wymiany całego składu Sądu Najwyższego w 2007 r.; w zmienionym składzie sąd oddalił wnioski opozycji kwestionujące jego wybór na prezydenta.

Rząd chce ponadto, by Musharraf był sądzony przed parlamentem za zdradę stanu, której miał się dopuścić, zawieszając w 2007 r. pakistańską konstytucję i wprowadzając stan wyjątkowy.

Musharraf, przywódca wojskowego zamachu stanu z 1999 r. i prezydent państwa w latach 2001-2008, po zrzeczeniu się urzędu w 2008 r. wyjechał z Pakistanu. Do kraju wrócił w marcu br., aby wziąć udział w majowych wyborach parlamentarnych, do których nie został jednak dopuszczony. Obecnie przebywa w areszcie domowym.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »