Dobra wiadomość dla Gruzji

Szef polskiego MSZ po spotkaniu z premierem Gruzji Bidziną Iwaniszwilim dodał, że Polska wyśle w październiku obserwatorów na gruzińskie wybory prezydenckie.

Sikorski rozmawiał z Iwaniszwilim w Rydze przy okazji konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa.

"Polska wyśle obserwatorów na wybory prezydenckie, tak aby przekonać się naocznie o ich demokratycznym charakterze. Cieszę się, że mogłem przekazać wczorajsze zobowiązanie Komisji Europejskiej, że jeśli Gruzja wypełni warunki i parafujemy na szczycie (Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie - PAP) umowę stowarzyszeniową, to przed końcem kadencji obecnej Komisji (czyli w 2014 roku - PAP) umowa będzie gotowa także do podpisania, a to znaczy także do wstępnego wdrożenia" - powiedział po spotkaniu szef polskiej dyplomacji.

"To bardzo dobra wiadomość dla Gruzji, dla Partnerstwa Wschodniego. Cieszymy się, że Gruzja utrzymuje swój proatlantycki kierunek" - dodał.

W lipcu Gruzja zakończyła negocjacje w sprawie porozumienia o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA), które stanowi część umowy stowarzyszeniowej z UE. Tbilisi ma nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa zostanie parafowana na wileńskim szczycie Partnerstwa Wschodniego. Na tym spotkaniu umowę stowarzyszeniową z UE ma podpisać Ukraina.

Wybory prezydenckie odbędą się w Gruzji 27 października. Do tej pory zarejestrowano już sześciu kandydatów, wśród których nie ma obecnego bardzo prozachodniego prezydenta Micheila Saakaszwilego, ponieważ nie może on ubiegać się o trzecią kadencję prezydencką.

Wygrana koalicji Iwaniszwilego w wyborach parlamentarnych w październiku 2012 roku zakończyła trwającą blisko 10 lat dominację Saakaszwilego na gruzińskiej scenie politycznej. Po raz pierwszy od rewolucji róż w 2003 roku, po której Saakaszwili skierował kraj ku Zachodowi, premier i prezydent wywodzą się z dwóch różnych obozów politycznych. Są one obecnie w głębokim konflikcie.

Sikorski w sobotę po południu w Rydze wziął udział w podsumowującej dyskusji na zakończenie konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa. W dyskusji głos zabrali także m.in. prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves oraz szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
wiecej »