Irak: Imamowie chwalą chrześcijan

Tylko Kościół może zjednoczyć Irakijczyków - mówili imamowie Kirkuku w czasie piątkowych modłów w miejscowych meczetach 28 września. Chwalili oni działalność chaldejskiej archidiecezji tego miasta na rzecz dialogu międzyreligijnego i współżycia między ludźmi, a także "owocne wyniki" inicjatyw katolickich w czasie islamskiego miesiąca postu - ramadanu.

"Podczas rytualnych modlitw piątkowych niektórzy imamowie wyrażali uznanie za wieczerzę (iftar), jaką wydaliśmy w ubiegłym tygodniu dla miejscowych przywódców muzułmańskich" - powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews chaldejski arcybiskup Kirkuku Louis Sako, główny inicjator tych działań. Zaznaczył, że liderzy islamscy wyrażali ze swej strony pragnienie uczynienia podobnego gestu wobec przywódców chrześcijańskich. "Jeden z nich powiedział nawet w swym meczecie, że tylko Kościół może zjednoczyć Irakijczyków" - dodał arcybiskup. Z okazji ramadanu - świętego miesiąca w kalendarzu islamskim - archidiecezja kirkucka w geście "pojednania i szacunku" wezwała chrześcijan do modlitw za "swych braci" muzułmanów o tej samej porze, gdy modlili się ci drudzy. W tym celu kuria chaldejska ogłosiła kalendarz obrzędów w czasie ramadanu, który następnie rozprowadzono wśród 3 tys. rodzin chaldejskich mieszkających w tym mieście, po czym przygotowała wieczerzę - po zapadnięciu zmroku, który przerywał post - na którą przybyło ok. 150 wyższych przedstawicieli politycznych i religijnych miejscowej wspólnoty muzułmańskiej. Znalazło się wśród nich nawet kilku wysłanników radykalnego lidera szyickiego Moktady as-Sadra i przywódcy szyickiego Alego as-Sistaniego. "Nasze dzisiejsze spotkanie jest ucztą braterstwa, wyrazem harmonii i pokojowego współżycia ponad miliona mieszkańców naszego miasta" - powiedział arcybiskup podczas wieczerzy. "Wszyscy jesteśmy braćmi, dziećmi tego samego Boga. Nie powinniśmy żyć jak Kain i Abel, ale szanować się i współpracować dla dobra narodu i naszego kraju" - dodał. Podkreślił, że konflikt i rozdzielenie obu wspólnot [chrześcijańskiej i muzułmańskiej - KAI] jest stratą dla całego świata. Zwrócił też uwagę, że "nie można żyć bez pojednania i współpracy, a zwłaszcza bez szczerego dialogu". Na zakończenie przyjęcia syndyk (burmistrz) Kirkuku, jak również kilku imamów sunnickich i szyickich wyraziło zadowolenie z obecności chrześcijan w Iraku oraz wysoko oceniło ich rolę w rozwijaniu kultury dialogu i pokoju w kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  wiecej »