Ojcowie w Pile: Jesteście gotowi na zaskoczenie?

„Przypadek” i „zaskoczenie” - te dwa słowa stanowiły oś przedpołudniowych rozważań oo. Antonello i Enrique.

W pilskiej hali sportowej przy ul. Żeromskiego, gdzie odbywa się spotkanie, nauk rekolekcjonistów z Brazylii słuchało przed południem ponad 200 osób.

Ojciec Antonello Cadeddu, walcząc z zawiłościami języka polskiego, mówił o przypadkach w życiu człowieka.

- Planujemy sobie wszystko w życiu. Nasze życie jest całe zorganizowane. A Bóg musi odnaleźć przypadek w naszym życiu. Tę sekundę, kiedy nic nie planujemy. Wtedy wejdzie w nasze życie i będzie mógł działać - mówił o. Antonello.

Wyjaśniał to, opowiadając „przypadki”, w historii zabawienia. - Mojżesz przez przypadek spotkał córkę faraona, przez inny przypadek na pustyni spotkał córki swojego przyszłego teścia. Przez przypadek także zdecydował się wejść na górę, gdzie znalazł krzew gorejący. Potem był przez przypadek z Izraelitami 40 lat na pustyni. Nie zaplanował żadnej z tych rzeczy - opowiadał. - Maryja też nie myślała o tym, że zostanie Matką Boga. Po ludzku myśląc przez przypadek pojawił się u Niej Archanioł Gabriel. Czy Jan Chrzciciel zaplanował sobie, że utną mu głowę?

- Słowo Boże mówi nam, że zawsze organizujemy wszystko, chcemy, żeby było doskonałe. I nie pozwalamy Bogu robić rzeczy, które On chce działać. Musimy się nawrócić zaczynając od księży. Oni organizują rok duszpasterski, śluby, chrzty, pogrzeby, duszpasterstwo młodzieży. Zawsze wszystko zaprogramowane. A Bóg pyta: a co Ja mam robić? On powiedział: dlaczego martwisz się o to, co będziesz jadł? Mój ojciec, który jest w niebie troszczy się o was - wyjaśniał.

Przypominał również, że Izraelici błąkali się po pustyni tak długo, aż zmieniło się zupełnie myślenie całego narodu wybranego. Dopiero wówczas mogli wejść do Ziemi Obiecanej.

- Nie możemy nigdy więcej pozwolić, żeby Bóg Ojciec musiał szukać przypadków w naszym życiu, żeby uczynić nas świętymi. Mamy zmienić nasza mentalność jak naród izraelski, aby pozwolić Mu działać. Tylko on może budować nas do świętości - przekonywał o. Antonell. - Jesteście gotowi? - pytał, a ponad 200 osób odpowiadało mu głośnym „tak”.

Ojciec Enrique Porcu rozpoczął swoją konferencję od modlitwy, do której zaprosił wszystkich uczestniczących w przedpołudniowym spotkaniu:

- Jezu wiesz, że jesteśmy ślepi. Dotknij naszych oczu. Wierzymy Panie, ale wzmocnij nasza wiarę, abyśmy pozwoli dać się zaskoczyć przez Niego, przemieniać przez Niego. Niech przez ciemności które nas otaczają, cały smutek, cała niezdolność spotkania, niech wyjdzie z nas przez święty krzyż Twojego Syna - modlił się rekolekcjonista przechodząc między ludźmi.

Jak wyjaśniał o. Enrique to, co nazywamy przypadkiem, jest dokonującym się w życiu człowieka Bożym planem. - Nasz Bóg chce być obecny w historii. Pan działa w historii, we wszystkich wydarzeniach jest obecny. Nie potrafimy tego dostrzec. Poprzez cierpienie, poprzez śmierć, cierpienie, spotkanie, modlitwę. Jezus chce cię dziś spotkać  mówił.-

Zachęcał również, by dać się zaskoczyć Bogu. - Pozwólcie się Jezusowi zaskoczyć. Papież Franciszek powiedział młodym w Brazylii: dajcie się zaskoczyć Jezusowi!. Potrząśnij swoim sąsiadem i powiedz mu: czy chcesz być zaskoczonym przez Jezusa? Czy chcesz pozwolić na to, by Jezus działał w twoim życiu? - pytał.

- My także nie przyjechaliśmy do Polski przez przypadek. Ty też możesz zmienić życie wielu osób. Kiedy przemienisz się na działanie Ducha, możesz przemieniać całe miasto. Pan chce uczynić wielkie rzeczy przez każdego z nas. Powiesz "jestem słabeuszem", ale Bóg wybiera słabych i daje im moc nieskończoną. Wiele razy zatrzymujemy się przed trudnością, nie rozumiemy, że w tej trudności właśnie przychodzi Jezus, by cię znaleźć - dodawał o. Enrique.

Przedpołudniowe spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu. Ojcowie z Brazylii na kolanach prosili, wzywając wsparcia bł. Jana Pawła II i św. s. Faustyny o uzdrowienie swoich rodzin, miasta, diecezji i Polski.

- Mówmy razem głośno: Jezu, my kochamy Ciebie, adorujemy Ciebie, chwalimy Twoją obecność pośród nas. Jezu, spójrz na każdego z nas. Potrzebujemy, żebyś znalazł miejsce w naszym życiu. Pozwól, abyśmy czynili tylko Twoją wolę. Zawsze: rano, po południu i wieczorem; w każdym miejscu: w domu, w rodzinie, w pracy. Daj nam siłę, abyśmy czynili Twoją wolę. Przepraszam, że tak wiele razy musiałeś znaleźć przypadek, by wejść do mojego życia - zachęcał do powtarzania o. Antonello.

Na koniec kapłani obecni na spotkaniu nakładali na obecnych ręce prosząc o uzdrawiania duszy i ciała.

Blok wieczorny spotkania z rekolekcjonistami rozpocznie się o 18.00.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Niedziela
rano
16°C Niedziela
dzień
17°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
wiecej »