MSW chce w listopadzie tymczasowo przywrócić kontrole na granicach wewnętrznych strefy Schengen, czyli Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Resort uzasadnia to koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa podczas szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie, który w piątek trafił do konsultacji międzyresortowych. Zgodnie z jego zapisami kontrole mają zostać przywrócone od 8 do 23 listopada. Dotyczy to granic wewnętrznych strefy Schengen, czyli 126 przejść lądowych z Czechami, 58 - ze Słowacją, 43 - z Niemcami, 11 - z Litwą, a także dziewięciu przejść morskich oraz 18 lotniczych.
Zakres kontroli - napisano w projekcie - będzie dostosowany do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa podczas szczytu klimatycznego. Podczas Euro 2012, gdy po raz ostatni na granicy wewnętrznej tymczasowo przywrócono kontrole, prowadzono je w sposób wyrywkowy.
Rzecznik prasowy MSW Paweł Majcher powiedział PAP, że powodem decyzji o przywróceniu kontroli na granicach wewnętrznych jest konieczność zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa konferencji klimatycznej ONZ.
"Przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych oznacza nie tylko możliwość stałego bądź czasowego kontrolowania osób przekraczających granice, ale również przeciwdziałania wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny lub w inny sposób stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa" - powiedział Majcher.
Zapewnił, że kontrole w praktyce nie będą się wiązały z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. "Mając doświadczenia sprzed roku, gdy podczas Euro 2012 obowiązywały podobne przepisy, MSW jest przekonane, że ruch podróżnych będzie płynny" - dodał.
Zadania związane z wprowadzeniem tymczasowej kontroli będzie realizowała Straż Graniczna wspierana przez policję i straż pożarną. Wydatki na ten cel zostaną pokryte ze środków zaplanowanych na funkcjonowanie SG - napisano w projekcie.
Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych.
Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ w 2008 r. w Poznaniu. Tegoroczna konferencja w Warszawie odbędzie się od 11 do 22 listopada.
MSW przygotowało też projekt zarządzenia premiera ws. użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do pomocy policji w dniach 11-22 listopada. Żandarmi maja być użyci tam, gdzie ubędzie policjantów skierowanych do zabezpieczenia konferencji klimatycznej lub innych wydarzeń. Takie rozwiązanie było stosowane w ostatnich latach i jest rutynowe - podkreśla resort.(PAP)
ral/ itm/ jra/
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.