Bp Sgreccia: Europa nie może żądać «prawa do aborcji»

„Deklaracja sprzeczna z prawami człowieka" - w ten sposób niedzielne wydanie L'Osservatore Romano zatytułowało artykuł bp. Elio Sgrecci komentujący niedawną rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z 16 kwietnia w sprawie dostępu do aborcji na Starym Kontynencie.

Zgromadzenie zachęca 47 państw członkowskich do depenalizacji przerywania ciąży i zagwarantowania kobietom tzw. prawa do aborcji oraz do zniesienia istniejących restrykcji. Jednocześnie zaznacza, że w żadnych okolicznościach nie można uznać aborcji za metodę planowania rodziny. Przewodniczący Papieskiej Akademii „Pro Vita” zwraca uwagę na wewnętrzne niekonsekwencje zawarte w rezolucji. Aborcję uważa się w niej za zło, którego należy unikać, a jednocześnie zachęca się do jej upowszechniania. Co więcej, w dokumencie pojawia się fałszywe pojęcie prawa, gdy mowa jest o ograniczeniach w „dostępie do bezpiecznego i legalnego przerywania ciąży” w krajach, gdzie proceder ten jest dopuszczalny, choć pod pewnymi warunkami. „Na jakiej podstawie można usprawiedliwić prawo do zabicia ludzkiej istoty, niewinnej, słabej i bezbronnej?” – pyta bp Sgreccia. Watykański bioetyk zwraca uwagę, że za tego rodzaju żądaniami stoi dyskryminacyjna ideologia. Wpisują się w nią także zawarte w rezolucji pojęcia zdrowia, integralności cielesnej, kosztów społecznych, a nawet sformułowanie „prawo każdej ludzkiej istoty”, do którego dołączony jest kuriozalny dodatek: „także kobiet”. „Aborcja na życzenie nie może zostać sprowadzona do kwestii dysponowania własnym ciałem, bowiem wyborowi temu towarzyszy dramatyczna decyzja o zniszczeniu ludzkiego życia” – stwierdza bp Sgreccia. Przewodniczący Papieskiej Akademii „Pro Vita” krytykuje także sugestię Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o wprowadzeniu przymusowej „edukacji seksualnej” dla młodzieży. Przypomina, że obowiązek ten spoczywa przede wszystkim na samych rodzicach, a treść owych lekcji powinna uwzględniać także szacunek dla życia ludzkiego i dojrzałość emocjonalną. „Stwierdzenie dotyczące «prawa do aborcji» neguje prawo do życia poczętego dziecka – konkluduje na łamach L’Osservatore Romano bp Elio Sgreccia. – Jest to wybiórcza i subiektywistyczna interpretacja samego prawa, sprzeczna z autentycznym znaczeniem praw człowieka, w których prawo do życia jest pierwotne, podstawowe i pierwotwórcze w stosunku do wszystkich innych”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Czwartek
  wieczór
  18°C Piątek
  noc
  22°C Piątek
  rano
  23°C Piątek
  dzień
  wiecej »