Narzeczona wnuka brytyjskiej królowej wyrzekła się katolicyzmu

Autumn Kelly, narzeczona Petera Phillipsa - najstarszego wnuka brytyjskiej królowej Elżbiety, wyrzekła się katolicyzmu po to, aby jej przyszły mąż nie stracił prawa do sukcesji królewskiej. 31-letnia Kanadyjka przeszła na anglikanizm kilka tygodni przed planowaną na 17 maja ceremonią ślubną.

Obowiązująca od 1701 roku ustawa o dziedziczeniu (Settlement Act) zabrania monarchom i ich następcom przechodzenia na katolicyzm i wstępowania w związek małżeński z wyznawcą lub wyznawczynią tej wiary. Prawo to wielu katolików nazywa zalegalizowaną dyskryminacją. Gdyby kanadyjska specjalistka od zarządzania nie wyrzekła się katolicyzmu, Phillips musiałby zrezygnować ze swych praw do tronu. 30-letni bankowiec - jedyny syn księżniczki Anny, córki królowej i jej pierwszego męża, kapitana Marka Phillipsa - jest jedenasty w kolejce do tronu i będzie pierwszym wnukiem, który zawrze związek małżeński. Według źródeł związanych Pałacem Buckingham, na które powołuje się brytyjski "Daily Telegraph", Kelly przeszła na anglikanizm "z własnej woli i nikt ją o to nie prosił". Nie wiadomo, czy przyszła żona kandydata do tronu jest praktykującą katoliczką. Jest pewne jedynie, że uczyła się w katolickich szkołach. Według katolickiego tygodnika "Tablet", Kelly została ochrzczona 18 czerwca 1978 roku w katedrze St John Fisher w Point-Claire na przedmieściach Montrealu. Kilka miesięcy temu przewodniczący szkockiego episkopatu kard. Keith M. Patrick O'Brien krytykował przepis pozbawiający Phillipsa i Kelly prawa do królewskiej sukcesji, "tylko dlatego, że się w sobie zakochali i postanowili pobrać w obrządku katolickim". Ostatnio rząd Wielkiej Brytanii rozważa propozycję zniesienia istniejącej od ponad 300 lat kontrowersyjnej ustawy. Minister sprawiedliwości Jack Straw przypominając, że zgodnie z ustawą o supremacji monarcha brytyjski jest z urzędu głową Kościoła anglikańskiego, przyznał, że prawo dotyczące dziedziczenia jest staroświeckie. Zapewnił też, że rząd jest gotowy rozważyć zmiany w tej kwestii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  26°C Wtorek
  dzień
  27°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »