Podstawa zbawienia

Wasze ciała są członkami Chrystusa. Chwalcie więc Boga w waszym ciele.

Ciało jest podstawą zbawienia – pisał Tertulian. Wierzymy w Boga, który jest Stwórcą ciała, wierzymy w Słowo, które stało się ciałem dla odkupienia ciała, wierzymy w ciała zmartwychwstanie, szczyt stworzenia i odkupienia ciała  – precyzuje Katechizm.

To często jedna z najtrudniejszych do przyjęcia prawd wiary. Zmartwychwstanie nie dotyczy duszy człowieka – ta jest nieśmiertelna. Zmartwychwstanie dotyczy ciała. O tym, że jest możliwe i że będzie faktem dla każdego bez wyjątku człowieka, mówi nam zmartwychwstanie Chrystusa.

Bóg przyjął ludzkie ciało w momencie wcielenia i nie odrzucił go po zmartwychwstaniu. Wręcz przeciwnie: odnowił je, przemienił, uwielbił. W Królestwie Bożym na końcu czasów ciała powstaną do życia, nie ulegną zniszczeniu. Cielesnymi oczami będziemy widzieć Boga takim, jaki jest.

To jest nasze przeznaczenie. To jest pełnia naszego człowieczeństwa. To jest źródło naszej ufności i naszej nadziei.

Zanim jednak do tego dojdzie, dano nam możliwość wyboru. Dano nam możliwość doświadczenia naszej kruchości i przemijalności, byśmy zapragnęli tego, co wieczne. Dano nam możliwość miłowania, ale i odrzucenia miłości. Na szczęście dla nas ograniczoną przez czas. Dano nam w końcu najlepszy lek na całe nasze zło. Odpuszczenie grzechów w Jezusie Chrystusie.

Gdyby w Kościele nie było odpuszczenia grzechów, nie byłoby żadnej ufności, żadnej nadziei życia przyszłego i wiecznego wyzwolenia – pisał św. Augustyn.

Nie ma takiego grzechu, który by nie mógł zostać odpuszczony temu, kto żałuje. Bóg dał Kościołowi władzę kluczy. On sam potwierdza to, co wydarza się na ziemi. Uczynił człowieka sługą i szafarzem pojednania. Zawsze dla innych, nigdy dla siebie samego. Nikt przecież nie może sam sobie ofiarować łaski.

Dano nam czas. Ograniczony. Kiedy się skończy dla mnie i dla ciebie? Nikt tego nie wie. Mamy podejmować dobre dzieła tak, jakbyśmy mieli żyć wiecznie, ale pamiętać, że w każdej chwili możemy zostać wezwani na spotkanie z Chrystusem. To spotkanie dokona się w chwili naszej śmierci. Aby zmartwychwstać trzeba umrzeć. 

Dla tych, którzy wierzą w Niego, spotkanie nie będzie ono czymś nieznanym. Wszyscy przecież umarliśmy już w chrzcie i już żyjemy w Bogu. Karmieni Jego Ciałem w Eucharystii, należymy już dzisiaj do Ciała Chrystusa  – przypomina Katechizm. Już dziś uczestniczymy w tej godności. Tacy, jacy jesteśmy, niepodzielni. Nasze dusze i ciała.

Nie ma znaczenia, że zanim odzyskamy je na zawsze, będziemy musieli je na chwilę porzucić. Będą to przecież nasze ciała. Te same, choć przemienione. Nie ma przecież nic dziwnego w tym, że drzewo różni się od ziarna, z którego wyrosło...

Chwalcie więc Boga w waszym ciele  – pisał św. Paweł. Nie tylko do Koryntian.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ROK WIARY

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • gulaj
  06.11.2013 15:28
  Jestem ciekawy jaka jest różnica, gdy jest sama dusza np w niebie, a dusza z ciałem już chwalebnym?
 • katolik
  06.11.2013 19:44
  Św. Piotr napisał: "A jeśli sprawiedliwy z trudnością dostąpi zbawienia, to bezbożny i grzesznik gdzież się znajdą?"
 • AntyMarsjanin
  24.01.2015 05:04
  ...namieszano mi w glowie...a ja uwazam: Pan Bog dal nam trzy prawa: prawo do zycia (ktore inni mocno je ograniczaja (o nadwerezaniu nie wspominajac)...drugie prawo: to prawo wyboru : dowolnie tlumaczone, ale dostarczone zostaly wytyczne postepowania (Dziesiec przykazan), zeby sie duszyczki nie pogubily...no i trzecie: prawo do smierci....(sa takie prawa i tacy promotorzy, ktorzy pospiesznie chca wykonywac akurat te trzecie prawo, nie ogladajac sie na dwa pozostale....to skandal i hipokryzja....ale czegoz w dzisiejszych czasach spodziewac sie mozna ?...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  8°C Poniedziałek
  noc
  4°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  11°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »