Argentyna: Kardynał Bergoglio wezwany do Watykanu

Metropolita Buenos Aires kard. Jorge Maria Bergoglio został wezwany do Watykanu w związku z napiętymi stosunkami dyplomatycznymi między Stolicą Apostolską i Argentyną. Przewodniczący argentyńskiego episkopatu przybył do Rzymu 24 maja - poinformowała agencja AFP.

Stosunki watykańsko-argentyńskie pogorszyły się po niedawnym wecie Stolicy Apostolskiej wobec nominacji nowego ambasadora Argentyny przy Stolicy Świętej. Alberto Iribarne jest rozwiedziony i zawarł drugie małżeństwo, co jest niezgodne z nauczaniem Kościoła. Korporacja Adwokatów Katolickich wezwała w lutym br. rząd pani prezydent Cristiny Kirchner do natychmiastowego odwołania tej kandydatury, gdyż wytworzyła się „sytuacja napięcia” między obu państwami. Adwokaci tłumaczą odmowę Stolicy Apostolskiej również tym, że Iribarne jest jednym z sygnatariuszy kontrowersyjnego Narodowego Planu przeciwko Dyskryminacji, ostro krytykowanego zarówno przez Kościół katolicki, jak i organizacje obrońców życia i rodziny. Zdaniem Korporacji plan ten zawiera zapisy „nie do przyjęcia”, dotyczące aborcji, homoseksualizmu, a także zmiany modelu stosunków Kościół-państwo, która pociągnie za sobą m.in. wykluczenie obecności kapelanów katolickich w więzieniach, szpitalach i wojsku oraz eliminację symboli religijnych w urzędach państwowych itd.". Wcześniej powodem konfliktu było cofniecie przez argentyńskie władze misji biskupowi polowemu Antonio Baseotto po tym, jak w 2005 r. o jednym z ministrów – jawnych zwolenników legalizacji aborcji – powiedział, że „takiemu warto byłoby zawiesić kamień młyński u szyi i wrzucić w morze”. Niefortunny cytat biblijny biskupa wywołał w Argentynie polityczną histerię. „Wrzucanie w morze” porównywano z metodami, którymi rozprawiała się z opozycją w latach 70. tamtejsza junta wojskowa. Władze państwowe domagały się dymisji hierarchy. Ostatecznie jednak zachował on swą funkcję przez dwa lata, po czym, ukończywszy 75 lat, przeszedł na emeryturę. Wizyta w Argentynie watykańskiego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone w listopadzie ub.r. nie doprowadziła do zgody, nawet mimo zaproszenia papieża do odwiedzenia tego kraju. Obserwatorzy spodziewają się, że do znalezienia wyjścia z impasu może przyczynić się czerwcowa pani prezydent Kirchner w Rzymie, która przyjedzie na szczyt FAO.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  wiecej »